Морфологічна характеристика зорової кори при експериментальному цукровому діабеті.
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2019.3.170-175Ключові слова:
зорова кора, нейрон, стрептозотоциновий цукровий діабетАнотація
Актуальність. Медико-соціальна проблема цукрового діабетузумовлена значною поширеністю, ранньою інвалідністю і смертю хворих унаслідок специфічних ускладнень, одним із яких є діабетична енцефалопатія. За даними наукової літератури остання діагностується у 80,7% хворих із ЦД 1-го типу. Мета. Метою нашої роботи було встановлення гісто-ультраструктурних змін зорової кори на 56-у добу розвитку стрептозотоцин індукованого ЦД (СЦД). Методи дослідження. Для дослідження використано 10 статевозрілих білих щурів-самців (масою тіла 160-180 г), які порівну розподілялися на 2 групи: перша – дослідна з СЦД (одноразове внутрішньоочеревинне введення стрептозотоцину («SIGMA Chemical» США) із розрахунку 6 мг/100 г маси тіла), друга – контрольна. Для морфометричних досліджень використали програмне забезпечення NIH USA «Image J» (США) та статистичний пакет Stat.Soft.Inc; Tulsa, OK, USA; Statistica 10. Результати. У тварин із СЦД, на відміну від контрольної групи щурів, зростає кількість ва куолізованих і пікноморфних нейронів на фоні зменшення нормохромних нейронів на 0,01мм2 зорової кори. При цьому гліальний індекс зростає в 1.8 раза, а кількість капілярів на 0,01 мм2зменшується в 1.7раза. На ультраструктурному рівні найбільш виражених змін зазнають пікноморфні нейрони, які переважають у внутрішньому пірамідному шарі. У зовнішньому пірамідному і внутрішньому зернистому шарах зорової кори зустрічаються нейрони із парціальним некрозом. Такі зміни в зоровій корі відбуваються на тлі розвитку діабетичної мікроангіопатії. Таким чином, на 56-у добу перебігу СЦД в зоровій корі щурів діагностується діабетична енцефалопатія, яка морфологічно проявляється: збільшенням чисельної щільності пікноморфних і вакуолізований нейронів за рахунок зменшення нормохромних нейронів; явищами сателітозу та нейронофагії; аксонопатією в тангенціальних пучках нервових волокон нейропіля. Підсумок. Такі зміни відбуваються на тлі розвитку діабетичної мікроангіопатії, яка характеризується: еритроцитарнимисладжами, адгезією тромбоцитів і мікротромбами в просвіті мікросудин; збільшенням площі стінки капілярів при зменшенні площі їхнього просвіту; потовщенням базальної мембрани; перикапілярним набряком відростків астроцитів.
Посилання
Sleep GO. [Current approaches to the treatment of diabetic retinopathy]. Advances in biology and medicine. 2017;30(2):75-80. Ukrainian.
Tumansky VA, Avramenko UN. Some aspects of morphogenesis of diabetic encephalopathy. Zaporozhye Medical Journal.2013;79(4):39–42. Russian.
Essin WG, Khairullin IX, Ziangirova ST, Isaeva UN, Essin OR. [Diabetic encephalopathy: pathogenesis, clinical manifestations, approaches to therapy]. Clinician. 2012;3-4:10-16. Russian.
Zhurakivska OY, Popovich YI, Oliynyk YI, Miskiv VA, Zhurakivsky VM, Tymoschuk OJ. [Features of morphofunctional restructuring of the hypothalamic-neurophipophyseal system of immature rats in the early stages of experimental diabetes]. Bulletin of problems of biology and medicine. 2018;145(3):288-294. Ukrainian.
Brismar T, Hyllienmark , Ekberg K, Johansson BL.[ Loss of temporal lobe betapower in young adults with type 1 diabetesmellitus]. Neuroreport. 2002;13(18):2469–73.
Sima AA, Zhang W, Muzik O. [Sequentialabnormalitiesintype 1 diabeticencephalopathyandtheeffectsof C-peptide]. RevDiabetStud 2009;6(3):211–22.
Sima AA. [Encephalopathies: theemergingdiabeticcomplications]. Acta Diabetol.2010;47(4):279–93.
Malone JI, Hanna S, Saporta S. etal. [Hyperglycemia not hypoglycemia alters neuronal dendrites and impairsspatialmemory]. PediatrDiabetes. 2008;9(6):531–9.
Roustit M, Loader J, Deusenbery C, Baltzis D, Veves A. Endothelial Dysfunction as a Link Between Cardiovascular Risk Factorsand Peripheral Neuropathyin Diabetes. J ClinEndocrinolMetab. 2016; 101(9): 34018.
Yang X, Huo F, Liu B, Liu J, Chen T, Li J, Zhu Z, Lv B. [CrocinInhibits Oxidative Stress and Pro-inflammatory Response of Microglial Cells Associated with Diabetic RetinopathyThroughtheActivationof PI3K/AktSignalingPathway]. J MolNeurosci. 2017; 61(4): 581-589. doi: 10.1007/s12031-017-0899-8.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Morphologia
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.