Хронологічні та топографічні особливості становлення підпід’язикових структур шиї у зародковому періоді онтогенезу людини.
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2019.3.143-148Ключові слова:
пренатальний розвиток людини, зародковий морфогенез, пренатальний розвиток шиїАнотація
Актуальність. Одним із актуальних напрямів морфологічного дослідження є вивчення особливостей закладки та розвитку структур шиї у пренатальному періоді онтогенезу людини. Така зацікавленість науковців цією проблемою зумовлена потребами клініцистів. Мета. З’ясувати джерела,хронологічну послідовність закладки та особливості розвитку підпід’язикових структур передньої шийної ділянки в ранньому періоді онтогенезу людини. Методи дослідження. Досліджено 15 препаратів зародків та передплодів людини 13,0-80,0 мм тім’яно-куприкової довжини (ТКД), які були опрацьовані на базі КМУ «Чернівецьке обласне патологоанатомічне бюро». Нами застосовано комплекс методів морфологічного дослідження: гістологічне дослідження, тривимірне реконструювання серій послідовних гістологічних зрізів та статистичний аналіз. Результати. У зародків 13,0 мм ТКД починає виявлятися презумптивний суцільний м’язовий пласт, який починає процес сепарації на менші за розмірами структури. У передплодів 14,0-20,0 мм ТКД м’язові волокна у підпід’язикових ділянці мають ознаки посмугованості та нервового постачання, а з 9-го тижня розвитку (31,0 мм ТКД) завершують процес сепарації на окремі м’язи. Окрім того, у передплодів 31,0-32,0 мм ТКД чітко виражені хрящі гортані. Третій місяць ВУР передплода можна вважати стадією, коли структури підпід’язикової ділянки за будовою наближаються до дефінитивного стану. Висновки. Підпід’язикові м’язи вперше чітко візуалізуються у 6-ти тижневих зародків людини, який можна вважати першим критичним періодом розвитку. ГКСМ має спільний початок із трапецієподібним м’язом та чітко візуалізується на 8-му тижні ВУР на всьому протязі між точками прикріплень, що можна вважати другим критичним періодом розвитку підпід’язикових м’язів передньої шийної ділянки. Протягом передплодового періоду ВУР більшість органів шиї набуває наближену до дефінітивної анатомо-гістологічну будову, включаючи елементи кровопостачання та іннервації.
Посилання
Miyake N. HayashiS, Kawase T, Cho BH, Murakami G, Fujimiya M, Kitano H. Fetal anatomy of the human carotid sheath and structures in and around it. The Anatomical Record: Advances in Integrative Anatomy and Evolutionary Biology.2010;293(3):438-445.
O'rahilly R, Müller F. Developmental stages in human embryos: revised and new measurements. Cells Tissues Organs. 2010;192(2):73-84.
RodríguezVázquezJF, VerdugoLópezS, AbeH,MurakamiG. The origin of the variations of the hyoid apparatus in human. The Anatomical Record.2015;298(8):1395-1407.
AuvenshineRCD, PettitNJ. Thehyoidbone: anoverview. Cranio: TheJournalofCraniomandibular Practice.2018;1:1–9.
Som PM, Laitman, JT. Embryology, variations, and innervations of the human neck muscles. Neurographics. 2017;7(3):215-242.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Morphologia
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.