Морфометричні дослідження структур пародонта при опіоїдному впливі наприкінці шостого і восьмого тижнів.
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2019.3.133-137Ключові слова:
пародонт, опіоїд, щури, морфометричні дослідженняАнотація
Актуальність. Опіоїдним аналгетикам властиво як аналгетичний так і наркогенний ефекти. Серед патології органів порожнини рота тканини пародонта займають провідне місце, оскільки вони яскраво відображають вплив негативних чинників, у зв’язку з чим вивчення патологічних змін в пародонті при тривалій дії наркотичних речовин є актуальною проблемою. Мета. Вивчити морфометричні показники структурних компонентів пародонта при дії опіоїду впродовж шести і восьми тижнів в експерименті. Методи дослідження. Матеріалом дослідження слугували 26 білих щурів-самців, початковою масою 160 г, віком 4,5 – 6,5 міс. Тварин поділили на 3 групи. Перша група – інтактні, у другій групі щурам протягом 5 і 6 тижня вводили внутрішньом’язево налбуфін у дозі 0,252 мг/кг, у третій групі (7 і 8 тижні) дозу збільшили до 0,260 мг/кг. Для морфометричних досліджень використали гістологічні зрізи ясен з фрагментів нижньої щелепи щурів. Аналіз результатів морфометричного дослідження і статистичну обробку даних проводили за загальноприйнятими статистичними методами. Результати. Морфометричновстановлено, що при дії опіоїдного аналгетика впродовж шести і восьми тижнів експерименту, середнє значення товщини епітелію ясен та висота сполучнотканинних сосочків достовірно зменшується. Показники середніх значень ширини періодонта практично не змінюються. У сполучній тканині спостерігаються судинні розлади, зростає середнє значення діаметру просвіту венул, гемокапілярів та артеріол. Висновки. Отримані результати морфометричних досліджень свідчать про наростання патологічних змін вдинаміці упродовж шеститижневого і восьмитижневого впливу опіоїду, що є наслідком суттєвих порушень трофіки складових компонентів пародонта, розвитком застійних явищ і прогресування явищ гіпоксії тканин.
Посилання
Datsyuk NO. [Analysis of the use of opioid analgesics in the regions of Ukraine]. Pharmaceutical Journal. 2012;5:16-20. Ukrainian.
Plein, LM, Rittner HL. Opioids and the immune system—friend or foe. Br. J. Pharmacol. 2018;175(14):2717-25. doi: 10.1111/bph.13750
Evans CJ, Cahill CM. Neurobiology of opioid dependence in creating addiction vulnerability. F1000Res. 2016;5. doi:10.12688/f1000researh. 8369.1
Narver HL. Nalbuphine, a non-controlled opioid analgesic, and its potential use in research mice. Lab Anim (NY)2015;44:106–10.
Zeng Z, Lu J, Shu C, Chen Y, Guo T, Wu QP, et al. A comparision of nalbuphine with morphine for analgesic effects and safety: Meta-analysis of randomized controlled trials. Sci Rep. 2015;5:10927.
Kobelyatsky Yu. Yu. [Modern aspects of the use of a mixed agonist-antagonist of opioid nalbuphine receptors in clinical practice]. Acute and urgent conditions in the practice of a doctor. 2012;1:61-64. Russian
Kostenko YY, Foros AI. [Analysis of changes in dental status in patients with drug addiction]. Modern dentistry. 2016;1:120-123. Ukrainian.
Zubachyk VM, Fedun IP. [Biochemical parameters of oral fluid in drug-addicted patients with chronic generalized periodontitis]. Clinical dentistry. 2017;2:9-14. Ukrainian.
Fik VB, Paltov EV, KryvkoYuYa. Morphofunctional peculiarities of the periodontal tissue under conditions of simulated eight-week opioid effect. DeutscherWissenschaftscherold German Science Herald. 2018;1:14-17.
Paltov EV,Fik VB,Vilchova IV, Onysko RM, Fitkalo OS, KryvkoYuYa.Inventors; DanyloHalytskyiLviv National Medical University, patent holder. Method for the simulation of chronic effect of opioids. Ukrainian patent. UA 76565.2013 Jan 10. Int. Cl. G09B 23/28Ukrainian.
Lakin GF. [Biometrics]. Moscow: Medicine; 1990. 200 р. Russian.
Lapach SN, Chubenko AV, Babich PN. [Statistical methods in biomedical research using Excel]. Kiev: Morion; 2000. 320 p. Russian.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Morphologia
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.