Гісто-ультраструктурні зміни скроневого м'яза в ранні терміни розвитку стрептозотоцинового цукрового діабету.
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2019.3.60-65Ключові слова:
скроневий м’яз, м’язові волокна, стрептозотоциновий цукровий діабетАнотація
Актуальність. Скелетні м'язи відповідають за утилізацію глюкози під впливом інсуліну, тому відіграють важливу роль в обміні глюкози. Вони є головною мішенню для дії інсуліну щодо регулювання рівня глюкози в крові шляхом активації інсулін-чутливого транспортера глюкози (GLUT-4) на плазматичній мембрані клітини. Тому метою нашої роботи було встановлення гістологічних та ультраструктурних змін скроневого м'яза щура на 14-у і 28-у доби розвитку стрептозотоцинового ЦД (СЦД). Методи дослідження. Для дослідження використано 16 статевозрілих білих щурів-самців (масою тіла 160-200 г), які розподілялися на 2 групи: перша – дослідна (10 тварин)із СЦД (одноразове внутрішньоочеревинне введення стрептозотоцину із розрахунку 6 мг/100 г маси тіла), друга – контрольна (6 тварин). Забір матеріалу здійснювали на 14-у і 28-у доби від початку моделювання СЦД. Результати. На 14-28-у доби розвитку СЦД простежується достовірне зменшення площі м’язових волокон у 1,5-1,4 раза внаслідок зменшенням в них глікогену, що підтверджується гістологічними і ультраструктурними дослідженнями. Спостерігаються початкові ознаки діабетичної мікроангіопатії, яка морфологічно проявляється:спазмом судин приносної ланки, що підтверджуєтьсязменшенням площі просвіту артеріол та зростанням їхнього індексу Вогенворта (ІВ); зменшенням кількості капілярів на 0,1 мм2в 1,2 раза на 28-у добу експерименту та зростанням площі їхньої стінки і ІВ в 1,4 раза та 1,3 раза відповідно; гемореологічними порушеннями в обмінних судинах (еритроцитарнісладжі, адгезія еритроцитів і тромбоцитів, мікроклазматоз). Такі зміни руслі призводять до гіпоксії м’язових волокон, тому на субмікроскопічному рівні у них найбільш виражених змін зазнають мітохондрії, натомість міофібрили зберігають свою ультраструктуру. Підсумок. Таким чином, у ранні терміни розвитку СЦД (14-28 доби) на тлі гіперглікемії у скроневому м’язі простежується зменшенням площі м’язових волокон внаслідок зниження вмісту глікогену в них. У судинах гемомікроциркуляторного русла відмічаються початкові ознаки діабетичної мікроангіопатії, яка проявляється: спазмом артеріол, зменшенням кількості капілярів на 0,1 мм2та зростанням площі їхньої стінки і ІВ, гемореологічними порушеннями в мікрогемосудинах.
Посилання
Ahmedova ShU. [The role of genetic factors in the development of type 1 diabetes (literature review)]. Pediatric endocrinology. 2012;2(42):99-101. Russian.
Baliga V, Sapsford R. [Review article: Diabetes mellitus and heart failure – an overview of epidemiology and management]. DiabVascDisRes. 2009;6(3):164-71.
Venojärvi M, Puhke R, Hämäläinen H, Marniemi J, Rastas M, Rusko H, etal. [Role of skeletal muscle-fibre type in regulation of glucose metabolism in middle-aged subjects with impaired glucose tolerance during a longterm exercise and dietary intervention]. Diabetes, Obesity and Metabolism. 2005;7:745-54.
Titov VN. [Formation in phylogeny, etiology and pathogenesis of insulin resistance syndrome. Differences from type 2 diabetes]. RAMS Gazette. 2012;4:65-73. Russian.
Goodpaster BH, Brown NF. [Skeletal muscle lipid and its association with insulin resistance: what is the role for exercise?].Exerc Sport Sci Rev. 2005;33(3):150-4.
Shaurin VA, Avramenko UN. [Comparative morphometry of cerebral microvessels in atherosclerotic and diabetic encephalopathies]. Morphologia. 2017;11(1):58-61. Russian
Tkachuk YuL. [Morpho-functional changes of the pituitary-adrenal system in the early stages of experimental diabetes]. The world of medicine and biology. 2015;1:159-162. Ukrainian.
Tkachuk YL. [Morpho-functional changes of pituitary-adrenal system in the long-term course of experimental diabetes mellitus]. Journal of Education, Health and Sport formerly Journal of Health Sciences. 2016;6(4):375-384.
Li Y, Zeng KW, Wang XM. [Cerebral microangiopathy of diabetes]. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi. 2017;42(12):2247-2253. doi:10.19540/j.cnki.cjcmm.2017.0104.
Tomita M, Kabeya Y, Okisugi M, Katsuki T, Oikawa Y, Atsumi Y, etal. [Diabetic Microangiopathy Is an Independent Predictor of Incident Diabetic Foot Ulcer]. J Diabetes Res. 2016;2016:5938540. doi: 10.1155/2016/5938540
Cherkasova OP., Kuznetsova NV, Palchikova NA, Solatitskaya VG. [Adrenocortical system activity in experimental diabetes in rats. Diabetes mellitus]. 2011;2:37-40. Russian.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Morphologia
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.