Ембріональний розвиток кишкових ворсинок дванадцятипалої кишки людини.
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2019.3.54-59Ключові слова:
дванадцятипала кишка, кишкові ворсинки, ембріональний розвитокАнотація
Актуальність. Знання етапів і механізмів ембріонального формування кишкових ворсинок дванадцятипалої кишки стає надійним засобом для виявлення причин виникнення і пошуку шляхів запобігання таких аномалій її розвитку як атрезія і стеноз. Мета дослідження: встановити особливості ембріонального розвитку кишкових ворсинок дванадцятипалої кишки. Матеріали і методи: Вивчено 108 послідовних серій гістологічних зрізів ембріонів і плодів людини від 8 до 70 міліметрів тім'яно-куприкової довжини з ембріологічною колекції кафедри нормальної анатомії Білоруського державного медичного університету і 10 серій гістологічних зрізів дванадцятипалої кишки плодів людини 21-24 тижнів ембріогенезу. Результати: отримані нові відомості про терміни і механізми утворення і дозрівання кишкових ворсинок дванадцятипалої кишки в період внутрішньоутробного розвитку. Висновок: в ембріогенезі воріснок дванадцятипалої кишки простежується певна закономірність. Спочатку, з 39 доби розвитку, ворсинки утворюються тільки шляхом випинання епітелій-мезенхимного шару кишкової стінки, потім, починаючи з 53 доби, також за допомогою розщеплення вже сформованих ворсинок. З 59 діб ембріогенезу починається етап дозрівання ворсинок, що виражається у виникненні їх дефінітивних форм і триває до кінця періоду внутрішньоутробного розвитку.
Посилання
Volkova OV, Pekarskij MI. [Embriogenez i vozrastnaya gistologia vnutrennyh organov cheloveka]. Moskva (RF): Medicina; 1976. 437 p. Russian.
Lobko PI, Petrova RM, Chayka EN. [Fiziologicheskaya atrezia: embriogenez, funkcionalnaya anatomia]. Minsk (Belarus): 1983. 254 p. Russian.
Cheng WR, Tam PKH. Murine duodenum does not go through a "solid core" stage in its embryological development. Eur. J. Pediat. Surg. 1998;8(4):212-215.
Dekaney CM. Mucosal morphogenesis and cytodifferentiation in fetal porcine small intestine. Anat. Rec. 1997;49(4):517-523.
Moldavskaya AA. [Ontogenez i morfofunkcionalnye osobennosti stroeniya organov pishhevaritelnogo trakta]. Fundamentalnye issledovania. 2006;3:63-66. Russian.
Petrenko VM. Embrionalnye osnovy vozniknoveniya vrozhdennoj neprochodimosti dvenadcatiperstnoj kishki cheloveka. Санкт-Петербург, РФ: СПбГМА; 2002.150 p. Russian.
Panteleev SM. [Formorovanie podepitelialnogo sloya mezenchimy stenki dvenadcatiperstnoj kishki pri vnutriutrobnom razvitii]. Morphologia. 2002;121(2-3):119. Russian.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Morphologia
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.