Підгострий тиреоїдит де Кервена: клініко-патоморфологічні особливості у оперованих з приводу захворювань щитоподібної залози.
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2018.3.99-104Ключові слова:
підгострий тиреоїдит де Кервена, щитоподібна залозаАнотація
Актуальність. В Україні відзначається щорічний приріст кількості хворих з ендокринною патологією. Підгострий тиреоїдит де Кервена – рідкісне запальне захворювання щитоподібної залози (ЩЗ) вірусної етіології, який в середньому зустрічається в 3 – 6 % випадків серед усієї тиреоїдної патології. Мета роботи – вивчення клініко-патоморфологічних особливостей підгострого тиреоїдиту де Кервена у оперованих з приводу захворювань ЩЗ за 2006-2015 роки. Проведено аналіз архівних даних результатів патогістологічних висновків хворих, оперованих з приводу захворювань ЩЗ у Львівській обласній клінічній лікарні за період 2006-2015 рр. та історії хвороб з виявленими випадками тиреоїдиту де Кервена. За десять років виявлено 5587 випадків оперованих пацієнтів з приводу тиреоїдної патології, з них 17 випадків ТК, що становить 0,3 % від всіх захворювань ЩЗ. Серед пацієнтів були виключно жінки, середній вік яких – 56 років. При опрацюванні історій хвороб виявлено, що найчастішими скаргами пацієнток були: відчуття стороннього тіла в ділянці шиї, дискомфорт при ковтанні, вип’ячування на передній поверхні шиї, задишка, загальна слабість. Клінічно у всіх випадках тиреоїдит де Кервена не був діагностований, а в третині випадків була підозра на злоякісну пухлину ЩЗ. Патологоанатомічний діагноз в половині випадків був комбінованим і найчастіше тиреоїдит де Кервена поєднувався з багатовузловим колоїдним зобом. Висновки: тиреоїдит де Кервена – рідкісна патологія ЩЗ, без достатньо характерних патогномонічних ознак, що значно ускладнює клінічну діагностику. Допомагає у встановленні діагнозу ретельно зібраний анамнез та проведення відповідних лабораторних досліджень, а також ультразвукове дослідження ЩЗ.
Посилання
Larin OS. [Analysis of work of the endocrinology service of Ukraine in 1010 and the prospects for the development of medical care of patients with endocrine pathology]. International endocrinology journal. 2011;35(3):10-8. Ukrainian.
Alfadda AA, Sallam RM, Elawad GE, Aldhukair H, Alyahya MM. Subacute thyroiditis: Clinical presentation and long term outcome. Int J Endocrinol. 2014;2014:794-943.
Oláh R, Hajós P, Soós Z, Winkler G. De Quervain thyroiditis. Corner points of the diagnosis. 2014;155:676-80.
Frates MC, Marqusee E, Benson CB, Alexander EK. Subacute Granulomatous (de Quervain) thyroiditis. Grayscale and color Doppler sonographic characteristics. J Ultrasound Med. 2013;32:505–11.
[Subacute thyroiditis (de Quervain's thyroiditis)]. Available from: http://www.dovidnyk.org/dir/2/5/50.html. – (date: 03.08.2018). Ukrainian.
Bindra A, Braunstein GD, Cedars-Sinai Medical Center. Thyroiditis. American Family Physician. 2006;73(10):1769–76.
Fatourechi V, Aniszewski JP, Guiti Z, Fatourechi E, Atkinson EJ, Jacobsen SJ. Clinical Features and Outcome of Subacute Thyroiditis in an Incidence Cohort: Olmsted County, Minnesota, Study. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. 2003;88(5):2100–5. doi:http://dx.doi.org/10.1210/jc.2002-021799.
Vural C, Paksoy N, Gök ND, Yazal K. Subacute granulomatous (De Quervain's) thyroiditis: Fine-needle aspiration cytology and ultrasonographic characteristics of 21 cases. Cyto Journal. 2015;12:9.
Bhadauria RS, Nema SK, Kumar P. De Quervain's Thyroiditis. Medical Journal Armed Forces India. 2003;59(4):347–8.
Cappelli C, Pirola I, Gandossi E, Formenti AM, Agosti B, Castellano M. Ultrasound findings of subacute thyroiditis: A single institution retrospective review. Acta Radiol. 2014;55:429-33.
Omori N, Omori K, Takano K. Association of the ultrasonographic findings of subacute thyroiditis with thyroid pain and laboratory findings. Endocr J. 2008;55:583-8.
Mordes DA, Brachtel EF. Cytopathology of subacute thyroiditis. Diagn Cytopathol. 2012;40:433-4.
Duininck TM, Heerden JA, Fatourechi V, Curlee KJ, Farley DR, Thompson GB, Grant CS, Lloyd RV. De Quevain's Thyroiditis: Surgical Experience. Endocrine Practice. 2002;8(4):255–8. https://doi.org/10.4158/EP.8.4.255.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Morphologia
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.