Особливості реорганізації кровоносних судин легень щурів за різних ступенів загального зневоднення.
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2018.3.44-50Ключові слова:
загальне зневоднення, легені, артерії, вениАнотація
Актуальність. Вода з розчиненими в ній речовинами є функціонально єдиною системою організму, яка забезпечує реалізацію гомеостазу. Постійний рівень осмотичного тиску плазми крові, міжклітинної і внутрішньоклітинної рідини є однією з головних умов нормальної життєдіяльності організму. Порушення гідроелектролітної константи відбуваються в організмі майже постійно, але іноді вони виходять за рамки середньостатистичних норм. Одним з таких проявів є дефіцит води в організмі, що виникає внаслідок найрізноманітніших фізіологічних та патологічних станів. Безпосереднім наслідком зневоднення буває порушення периферійного кровотоку з розвитком циркуляторної гіпоксії. Мета дослідження: встановити особливості реорганізації кровоносних судин легень щурів за різних ступенів загального зневоднення та дати їм кількісну характеристику. Методи. Експерименти проведено на білих лабораторних статевозрілих щурах-самцях яким моделювали загальну дегідратацію легкого, середнього і важкого ступеня. Проводили гістологічне і морфометричне дослідження кровоносних судин легень. Результати. У першу добу експерименту спостерігалося посилення кровопостачання легень, яке підтверджувалося тенденцією до розширення просвітів як легеневих, так і бронхіальних артерій, що підтверджувалося зниженням у них рівня функціонального показника – індексу Вогенворта. Проте у наступні терміни спостерігалася висхідна вазоконстрикція з одночасним зниженням пропускної здатності артерій дрібного і середнього калібру та розширенням просвіту і збільшенням ємності артерій великого калібру. Вени, навпаки, поступово ставали малокровними, що супроводжувалося підвищенням тонусу їх стінки і звуженням просвіту, який нерідко набував «зірчастої» деформації. Із збільшенням терміну спостереження і відповідно ступеня важкості загального зневоднення збільшувалася частота виявлення артерій «замикаючого» типу. Підсумок. Результати проведеного дослідження свідчать, що при загальному зневодненні організму поступово у паренхімі легень і їх кровоносних руслах розвиваються певні морфофункціональні зміни гіповолемічного характеру інтенсивність яких залежить від тривалості зневоднення, а значить його ступеня.
Посилання
Bobrova VI. [Diarrhea syndrome in children]. Sovremennaya pedyatryya. 2016;3(75):115-20. Ukrainian.
Martinez-Augustin O, Romero-Calvo I, Suarez MD, Zarzuelo A, de Medina FS. Molecular bases of impaired water and ion movements in inflammatory bowel diseases. Inflamm Bowel Dis. 2009;15(1):114-27.
Booth IР, Ferreira RС, Desjeux JF. Recommendations for composition of oral regidratation solution from the children of Europe. Report of an ESPGAN working group. J Pediatr Gastroenterol. 2010;4(5):108-14.
Kiptenko LI, Vasko LV, Gortynska OM. [Morphological changes of internal organs of rats under condition of cell dehydration on the background of post-traumatic regeneration of tibia]. Svit medycyny ta biologiyi. 2013;2:41-3. Ukrainian.
Nagornaya NV. [Seminar: toxicosis in children]. Zdorov`e rebenka. 2011;1(28):7-15. Russian.
Netyuxajlo LG, Filatova VL, Filatova OV. [Water-salt metabolism (literature review)]. Visnyk problem biologiyi i medycyny. 2012;1(91):28-33. Ukrainian.
Sapozhnikov OP, Maksymova OS. [Morphological and ultrastructural changes in the lungs of rats of younger age under the impact of general dehydration]. In: [Morphological researches – challenges of the present. Collection of abstracts of scientific and practical conference; 2015 April 23-24; Sumy, Ukraine]. Sumy: Sumskyj derzhavnyj universytet; 2015. p.76. Ukrainian.
Bumejster VI. [Electromicroscopic image of the regenerate of rat tibia under the impact of extracellular dehydration]. Klinichna ta eksperymentalna patologiya. 2009;8(2):10-3. Ukrainian.
Gusejnova ST. [Morphological changes in immune formations of small intestine under condition of dehydration and correction with physical solution]. Vestnyk novyx medycynskyx texnologyj. 2009;16(2):199-200. Russian.
Lepejko YuB, Nevzorova VA, Gylyfanov EA, Pavlush DG, Dyujzen YV. [Dynamics of neurokinin activity in the mucosa of upper respiratory tract of rats in modeling of chronic tobacco smoking]. Sybyrskyj nauchnyj medycynskyj zhurnal. 2015;35(1):19-27. Russian.
Shormanov YS. [Vascular system of kidneys with stenosis of pulmonary stool with different level of compensation of blood circulation]. Byuleten eksperymentalnoj byologyy y medycyny. 2004;137(3):332-5. Russian.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Morphologia
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.