Ультраструктурна організація клітин запального інфільтрату в шкірі хворих на псоріаз при вузькосмуговій ультрафіолет В (311 нм) терапії.
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2013.2.20-27Ключові слова:
псоріаз, шкіра, електронна мікроскопія, макрофаги, лімфоцити, фототерапіяАнотація
Мета дослідження: вивчення ультраструктурних ознак імунокомпетентних клітин у запальному інфільтраті дерми хворих на псоріаз під впливом вузькосмугової ультрафіолет B (311 нм) терапії. Матеріал для трансмісійного і скануючого електронномікроскопічного дослідження – біоптати шкіри у 40 хворих на псоріаз, яки були розділені на 2 групи залежно від схеми лікування: 1-а група – 32 хворі, у яких проводилася NB-UVB (311 нм) терапія, 2-а група – 8 хворих, яким застосовувалося тільки стандартне лікування. На 21-у добу у процесі лікування хворі 1 групи були розділені на 4 підгрупи залежно від регресії індекса PASI і застосування суберітмогенної й ерітмогенної стратегії лікування. Аналіз результатів трансмісійної і скануючої електронної мікроскопії біоптатів шкіри пацієнтів дозволив виділити певні ультраструктурні і стереоскопічні ознаки клітин імунного запалення, що мають різне функціональне навантаження. На 1-у добу дослідження переважали низькофункціональні макрофаги з невеликою кількістю фаго- і лізосом і активовані лімфоцити з широким обідком цитоплазми навколо ядра і візуалізацією великої кількості органел. На 21-у добу NB-UVB терапії співвідношення слабо- і високофункціональних форм макрофагів відновлювалися, знаходились у контакті з неактивними апоптотично зміненими лімфоцитами. В підгрупах пацієнтів з високим індексом регресії PASI виявлено макрофаги в стані активного фагоцитозу лімфоцитів, які втрачали свою форму і піддавалися деструкції. На 12-й тиждень у групі пацієнтів з індексом регресії PASI меньше 50% і використанням суберітмогенної стратегії NB-UVB (311 нм) терапії характерною особливістю були відпрацьовані дегенеративні форми макрофагів з наявністю великих кратерів на поверхні клітин.Посилання
Асцатуров Г. Є. Досвід використання вузькоспектрального середньохвильвого УФ-випромінювання при лікуванні хворих на псоріаз / Г. Є. Асцатуров // Практична медицина. – 2011. – Т.17, №1. – С. 106-109.
Беляев Г. М. Современный взгляд на проблему лечения больных псориазом / Г. М. Беляев // Дерматология и венерология. – 2009. – №3 (45). – С.7-17.
Бутарева М. М. Опыт применения узкополостной средневолновой УФ-терапии с длиной волны 311 нм в лечении больных распространенным псориазом / М. М. Бутарева // Вестник дерматологии и венерологии. – 2006. – №4. – С. 40-42.
Влияние узковолновой (311 нм) фототерапии на показатели клеточного и гуморального иммунитета у больных псориазом / О. Ю. Олисо-ва, A. M. Талыбова, Е. В. Владимирова, В. В. Владимиров // Клин. дерматология и венерология. – 2011. – №1. – С. 80-82.
Гетлинг З. Ультраструктура эпидермиса и его барьерная функция / З. Гетлинг // Эстетическая медицина. – 2002. – Т.1, №3. – С. 208-214.
Изменения ультраструктуры кожи больных псориазом при лечении ПУВА-ваннами / И. В. Кравцова, З. М. Гетлинг, А. М. Вавилов [и др.] // Вестник дерматологии и венерологии. – 2007.– №5. – С. 4-9.
Коляденко В. Г. Вибір стратегії лікування хворих на псоріаз з обмеженими висипами / В. Г. Коляденко, П. В. Чернишов // Український журнал дерматології, венерології та косметології. – 2006. – №4. – С. 23-26.
Baker B. S. Recent advances in psoriasis: The role of the immune system / B. S. Baker // Medicine at St. Mares. – London, 2000. – 172 p.
Crowth CD4 and CD8 lymphocytes and macrophages in psoriasis / Leo Čabrijan, Jasna Lipozenčić, Tanja Batinac [et al.] // Acta Dermatovenerology. – 2009. – Vol. 17, №3. – С. 162-165.
Ferahbas A. Micronuceus evaluation in mitogen-stimulated lymphocytes of narrow-band (311 nm TL-01) UVB-treated patients / A. Ferahbas, H. Donmez-Altuntas, Z. Hamurcu // Photodermatol. Photoimmunol. Photomed. – 2004. – Vol. 20, №2. – С. 81-85.
Pavelka M. Functional Ultrastructure. An Atlas of Tissue Biology and Pathology / M. Pavelka, J. Roth. – Wien: Springer-Verlag, 2005. – 326 р.
Review immunopathogenic mechanisms in psoriasis / J. E. Gudjonsson, A. Johonston, H. Sigmudsdottir, H. Valdimarsson // Clin. Exp. Immunol. – 2004. – Vol.135, №1. – P. 1-8.
Rotsztejn H. Influence of systemic photochemotherapy on regulatory T cells and selected cytokine production in psoriatic patients: a pilot study / H. Rotsztejn // Med. Sci. Monit. – 2005. – Vol. 11, №12. – C. 594-598.
Russell S. D. Scanning electron microscopic observations on deembedded biological tissue sections:Comparison of different fixatives and embedding materials / S. D. Russell, C. P. Daghlian // Journal of Electron Microscopy Technique. – 1985. – №2 (5). – P. 489–495.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Morphologia
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.