Імуногістохімічні особливості жирової тканини сальника і підшкірної жирової клітковини у осіб з надлишковою масою тіла, ожирінням та метаболічним синдромом.
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2016.3.203-207Ключові слова:
жирова тканина, сальник, підшкірна жирова клітковина, надмірна маса тіла, ожиріння, метаболічний синдром, імуногістохіміяАнотація
Жирова тканина відіграє ключову роль у розвитку метаболічного синдрому, що обумовлює необхідність проведення комплексних морфологічних досліджень. Метою дослідження було виявлення імуногістохімічних особливостей жирової тканини підшкірної жирової клітковини і сальника у осіб з метаболічним синдромом і надмірною масою тіла або ожирінням I–III ступеня. Матеріалом дослідження стала жирова тканина підшкірної жирової клітковини і сальника. Застосовували гістологічний і імуногістохімічні методи дослідження. В результаті дослідження встановлено, що у осіб з нормальним індексом маси тіла, з метаболічним синдромом і надмірною масою тіла або ожирінням в жировій тканині сальника в порівнянні з жировою тканиною підшкірної жирової клітковини виявлена достовірно більша кількість клітин, які експресують рецептори до фактора некрозу пухлини альфа (ФНП-α), інтерлейкіна-6 (ІЛ-6) і кортизолу, а в жировій тканині підшкірної жирової клітковини – достовірно більша кількість клітин, які експресують рецептори до інсуліну. У хворих з метаболічним синдромом із зростанням індексу маси тіла в підшкірній жировій клітковині і сальнику відмічено збільшення кількості клітин, які експресують рецептори до ФНП-α і ІЛ-6, зниження здатності адипоцитів експресувати рецептори до інсуліну і посилення здатності експресувати рецептори до кортизолу.
Посилання
Kolopkova TA, Blinova VV, Skvortsov YI, Subbotina VG. [Metabolic syndrome X – a pandemic of the XXI century]. Saratov Journal of Medical Science. 2008; 3 (21): 130-4. Russian.
Smirnova LE, Vinogradov VF, Smirnov AV, Kovtunova NP, Katchalov AS. [Metabolic syndrome from the viewpoint of a cardiologist and gastroenterologist: modern aspects of the problem (review)]. Verkhnevolzhskiy medical journal. 2012; 10(2): 12-7. Russian.
Egorov AD, Penkov DN, Tkachuk VA. [Molecular and cellular mechanisms of adipogenesis]. Diabetes mellitus. 2015; 18 (2): 12-9. Russian.
Sveklina TS, Talantseva MS, Barsukov AV. [The metabolic syndrome and inflammation: topical issues of pathogenesis]. Clinical laboratory diagnostics. 2013; 3: 7-10. Russian.
Butrova SA, Ershov EV, Ilyin AV. [Adipocytokines: resistin and tumor necrosis factor alpha in men with abdominal obesity]. Obesity and metabolism. 2007; 4: 30-3. Russian.
Shkolnik VV, Shaposhnikova YN, Nemtsov VD. [The relationship of ghrelin and TNF-A with various components of the metabolic syndrome]. Zaporozhye medical journal. 2012; 2 (71): 78-84. Russian.
Hoene M, Weigert C. The role of interleukin-6 in insulin resistance, body fat distribution and energy balance. Obesity reviews. 2008; 9: 20-9.
Dedov II, Melnichenko GA, Butrova SA. [Adipose tissue as an endocrine organ]. Obesity and metabolism. 2006; 1: 6-13. Russian.
Nikonova LV, Tishkovsky SV, Gulinskaya OV, Doroshkevich IP, Janets NV, Davydchik EV. [The metabolic activity of adipose tissue and its role in the formation of insulin resistance]. Journal of Grodno State Medical University. 2012; 1: 7–9. Russian.
Chuchelina OA. [Adipokines of adipose tissue and their role in the progression of renal pathology]. International journal of medicine. 2015; 2: 24-8. Russian.
Ivashkin VT, Maevskaya MV. [Lipotoxicity and metabolic disorders in obesity]. Russian Journal of Gastroenterology, Hepatology, Coloproctology. 2010; 20 (1): 4-13. Russian.
Chernyshova AL, Kolomiets LA, Bochkareva NV, Asadchikova ON. [Metabolic syndrome, the relationship with the processes of carcin-ogenesis of endometrium]. Siberian journal of oncology. 2008; 5 (29): 68-74. Russian.
Chubrieva SYu, Glukhov NV, Zaichik AM. [Adipose tissue as an endocrine regulator (review)]. Bulletin of St Petersburg State University. 2008; 11 (1): 32-43. Russian.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Morphologia
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.