Порівняльна морфометрія церебральних мікросудин при атеросклеротичній та діабетичній енцефалопатіях.
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2017.1.58-61Ключові слова:
діабетична енцефалопатія, атеросклеротична енцефалопатія, морфометрія, артеріолиАнотація
Робота присвячена порівняльному аналізу морфометричних показників судин артеріолярного сегмента мікроциркуляторного русла кори мозку при атеросклеротичній та діабетичній енцефалопатіях. Морфометричне дослідження мікросудин проведено на 30 секційних випадках смерті з атеросклеротичною і діабетичною енцефалопатією, а також групи умовного контролю без церебральної судинної патології. Виявлено, що для обох видів ангiопатії характерно збільшення товщини стінок мікросудин, збільшення зовнішнього і зменшення внутрішнього діаметрів, зменшення показників внутрішнього і зовнішнього Факторів форми, істотне збільшення індексу Вогенворта і індексу Керногана. При цьому потовщення стінок мікросудин в порівнянні з нормою значно більш виражено при діабетичній енцефалопатії, ніж при атеросклеротичній (на 110,2% і на 67,8% відповідно), але, незважаючи на це, діаметр судинного просвіту зменшується до приблизно однакового рівня (на 10% і 10,5% від норми). Збільшення індексів Вогенворта і Керногана в порівнянні з нормою характерно для обох енцефалопатій, але значно більш різко виражене при діабетичній, що свідчить про більш тяжке порушення мікроциркуляції.
Посилання
Global report on diabetes. World Health Or-ganization, Geneva, 2016. Available from: http://www.who.int/diabetes/global-report/en/.
Levin OS, Babkina OV. [Cerebrum diabeticum: is there a diabetic encephalopathy?]. Effective pharmacotherapy. Endocrinology. 2016;3(29):32-8. Russian.
Kazakov VN, Shlopov VG, Mikhailichenko ТЕ, Volos LI. [Pathomorphology of the brain in dia-betic microangioencephalopathy]. Neurosciences: theoretical and clinical aspects. 2007;3(1-2):3-14. Russian.
Pashkovska NV. [Histopathological aspects of endothelial dysfunction in the vessels of brain microcirculation in case of diabetic encephalopathy]. Morphology. 2008;2(1):86-90. Ukrainian.
Esin RG, Khairullin IKh, Zyangirova ST, Isaeva YuN, Esin ОR. [Diabetic encephalopathy: pathogenesis, clinical manifestations, approaches to therapy]. Clinician. 2012;3-4:10-6. Russian.
Smirnov AV, Schmidt MV, Panshin NG, Kuznetsova VA. [Morphological changes in the hip-pocampus in the experimental modeling of diabetic encephalopathy]. Volgograd Scientific Medical Journal. 2016;2:37-9. Russian.
Vereshchagin NV, Morgunov VA, Gulevskaya TS. [Pathology of the brain in athero-sclerosis and arterial hypertension]. Moscow: Medicina; 1997. 288 p. Russian.
Gaikova ON, Odinak MM, Voznyuk IA, Ananyeva NI, Onishchenko LS, Lupina NA. [Mor-phology of discirculatory encephalopathy]. Pathologist's Library. 2007;86:37. Russian.
Avtandilov GG. [Fundamentals of quantita-tive pathological anatomy]. Moscow: Meditsina; 2002. 240 p. Russian.
Shkrobot LV. [Features of remodeling and morphometric characteristics of blood vessels of the liver and kidneys in conditions of small intestine reperfusion after elimination of its experimental obstruction]. Tavricheskii mediko-biologicheskii vestnik. 2013;16(1):232-7. Russian.
Shulgayi AG, Kitsak JM. [Dynamics of morphometric changes in the vascular bed of the terminal ileum in mechanical jaundice]. Medical University. 2012;4(11):3-8. Russian. Available from: http://www.medicaluniversity.ingnpublishing.com/archive/22012/.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Morphologia
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.