Морфометрична характеристика резистивної ланки гемомікроциркуляторного русла слинних залоз щурів при хронічній інтоксикації етанолом
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2018.1.51-54Ключові слова:
хронічна інтоксикація етанолом, щури, слинні залози, артеріолаАнотація
Реферат. Численними клінічними спостереженнями і експериментальними даними доведено, що практично немає такого органу, який не піддавався би токсичній дії алкоголю. Безумовно, істотний патогенний вплив алкоголь робить саме на систему травлення, так як їй доводиться першій вступати в контакт з етанолом. У порожнині рота етанол пригнічує секрецію і підвищує в'язкість слини. Відомі дані про токсичний вплив етанолу на внутрішні слизові оболонки органів, що викликає їх опік і порушення диференціювання. Значний вплив на функціонування органів має стан ланок гемомікроциркуляторного русла, особливо резистивної, яка забезпечує надходження крові до паренхіматозних елементів та адекватну оксигенацію. В деяких роботах встановлено, що при експериментальній гіпосалівації, як ендогенного, так і екзогенного генезу відбувається стійке звуження резистивної ланки гемомікроциркуляторного русла. Застосування морфометричного методу дозволяє об’єктивно оцінити зміни в структурних елементах органів після дії різних ендогенних та екзогенних чинників. Метою роботи було встановити динаміку змін метричних показників резистивної ланки гемомікроциркуляторного русла піднижньощелепних залоз щурів в нормі та при хронічній інтоксикації етанолом. У роботі проведене морфометричне дослідження, яке встановило, що хронічна інтоксикація етанолом впливає на резистивну ланку гемомікроциркуляторного русла часточок піднижньощелепної слинної залози. На ранніх термінах спостереження визначається спазм судин, що підтверджується збільшенням товщини судинної стінки на 41,8 %. На девʼяту добу спостерігається дилатація, яка проявляється достовірним збільшенням діаметру зовнішнього і діаметру просвіту, та зменшенням товщини судинної стінки. Нормалізація показників до тридцятої доби не визначається.
Посилання
Iordanishvili AK, Filippova EV, Libikh DА. [Clinical and functional state of oral cavity and tongue mucosa in patients of elderly age groups]. Institute of Stomatology. 2012;4(57):80-1. Russian.
Kalinina EYu, Novikova VP, Tsekh OM. [Features of morphological alteration of the duodenum mucous membrane with prolonged exposure to alcohol]. Preventive and clinical medicine. 2011;2: 80-5. Russian.
Yeroshenko HA, Shevchenko KV. [Toxic ef-fects of ethanol on mucous membranes]. World of Medicine and Biology. 2017;3(61):169-73. Ukraini-an.
Senchakovych YuV, Yeroshenko HA. Mor-phometric characteristics of the microcirculatory bed parts of the rat palatal glands at experimental hypo-salivation. Bulletin of Biology and Medicine Issues. 2014;3(112):275-8. Ukrainian.
Yeroshenko HA, Kostylenko YuP, Skrypni-kov MS. [Correlation relationship between the mor-phometric indices of large salivary glands of rats under normal conditions and after stimulation of the peripheral nervous system]. World of Medicine and Biology. 2009;3(1):64-9. Ukrainian.
Karupu VYa. [Electronic microscopy]. Kyiv: Vyscha shkola; 1984. 207 p. Russian.
Kazakova KS, Starchenko II, Yeroshenko HA. [Method of semi-thin sections staining]. Tech-nical Innovation Certificate No.1880 issued by the Ukrainian Medical Stomatological Academy; 1999. September 15. Ukrainian.
Lapach SN, Chubenko AV, Babich PN. [Sta-tistical methods in medical and biological research using Exel]. Kyiv: Morion; 2000. 320 p. Russian.
Mishalov VD, Chaikovsky JuB, Tverdokhleb IV. [About legal, legislative, ethical standards and requirements at performance scientific morphologi-cal researches]. Morphologia. 2007;1(2):108-15. Ukrainian.
Mishalov VD, Tverdokhlib IV, Yurchenko VT. [Legal and legislative study of biological objects be withdrawn from human corpse for scientific research in anatomy, histology, cytology]. Morpho-logia. 2016;10(1):107-11. Ukrainian.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Morphologia
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.