Морфологічні особливості репаративних процесів у ранах бойового характеру під впливом вакуум-асистованої терапії
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2018.1.20-28Ключові слова:
бойова травма, VAC-терапія, загоєння рани, міофібробласти, CD34Анотація
Реферат. Важкі поліструктурні бойові рани важко піддаються загоюванню. Щоб надати відповідні експериментальні докази для запровадження лікування таких ран накладанням негативного тиску, ми використали морфологічний метод для порівняння ефективності лікування ран під впливом вакуум-асистованої терапії та звичайного ведення ран з використанням марлевих пов’язок. Морфологічні зміни тканини під впливом вакуумної терапії набувають своєї виразності вже на 3 добу ведення рани у вигляді зниження проявів деструктивних і запальних процесів за рахунок змін складу та зменшення клітинності запального інфільтрату на 31,9% (p<0,05), пришвидшення організації екстрацелюлярного матриксу за рахунок більш ранньої проліферації фібробластів, підвищенного синтезу ними колагену, прискореної диференціації міофібробластів (αSMA-позитивних клітин) у складі грануляційної тканини, що разом проявляється у прирості відносної площі екстрацелюлярного матриксу на 66,2% (p<0,05). Внаслідок утворення штучної помірної гіпоксії, VAC-терапія посилює неоваскулогенез у рані: щільність мікросудин на 3 добу ведення рани збільшується на 75,9% (р<0,05), на 7 добу застосування досліджуваного методу рівень показника зменшується на 35,1% (р<0,05), що відповідає етапу дозрівання рани. Це є співставним із рівнем експресії маркера CD34 на відповідних термінах вивчення. Лікування рани накладанням негативного тиску веде до епітелізації її поверхні на 7-добу від початку терапії та дозволяє скоротити терміни підготовки рани до пластичного закриття. Імуногістохімічне дослідження показало значне збільшення рівня ангіогенезу у рані, що проявлялося виникненням добре розвинених і більш функціональних судин на 3 день лікування методом накладанням негативного тиску у порівнянні з контролем.
Посилання
Naumenko LY, Horehliad OM, Mamet’ev AA, Kostrica KY. [Role of VAC in treatment of open severe polystructural damage of extremities]. Trauma. 2016; 17 (3): 25-26. Ukrainian.
Naumenko L, Horehliad O, Mametyev A, Kostrytcya K, Domansky A, [Healing of severe pol-ystructural limb wounds using vacuum therapy]. Orthopaedics, Traumatology and Prosthetics. 2017; 4: DOI: https://doi.org/10.15674/0030-59872017457-61. Ukrainian.
Jones SM, Banwell SM, Shakespeare PG. Advances in wound healing: topical negative pres-sure therapy. Postgraduate Medical Journal. 2005; 81 (956): 353–357.
Tintle SM, Gwinn DE, Andersen RC, Kumar AR. Soft tissue coverage of combat wounds. Journal of Surgery and Orthopedics Advances. 2010; 19(1):29–34.
Hunt TK, author; Barbul A, Caldwell MD, Eaglstein WH, editors. Vascular factors govern heal-ing in chronic wounds. In: Clinical and Experimental Approach to Dermal and Epidermal Repair: Normal and Chronic Wounds. New York: Wiley & Leiss;1991. pp. 1–17.
Pierce GF, Vande Berg J, Rudolph R, Tarpley J, Mustoe TA. Platelet-derived growth fac-tor-BB and transforming growth factor beta1 selec-tively modulate glycosaminoglycans, collagen, and myofibroblasts in excisional wounds. American Journal of Pathology. 1991; 138 (3): 629–646.
Cohen K, Diegelmann RF, Lindblad WJ, au-thors. Wound Healing: Biochemical and Clinical Aspects. Philadelphia: WB Saunders; 1992.
Werner S, Krieg T, Smola H. Keratinocyte–Fibroblast Interactions in Wound Healing. Journal of Investigative Dermatology. 2007; 127: 998–1008.
Eyden B. The myofibroblast, electron mi-croscopy and cancer research. Int. J. Cancer. 2009; 125: 1743–1745.
Laiho M, Keski OJ. Growth factors in the regulation of pericellular proteolysis: a review. Cancer Research. 1989; 49 (10): 2533–2553.
Whitby DJ, Ferguson MJ, authors; Adzick NS, Longaker MT, editors. Immunohistological studies of the extracellular matrix and soluble growth factors in fetal and adult wound healing. In: Fetal Wound Healing. New York: Elsevier Science; 1992. pp. 161–177.
Li T, Zhang L, Han LI. Early application of negative pressure wound therapy to acute wounds contaminated with Staphylococcus aureus: an effective approach to preventing biofilm formation. Experimental Therapeutic Medicine. 2016;11:769–776.
Jacobs S, Simhaee DA, Marsano A. Effica-cy and mechanisms of vacuum- assisted closure (VAC) therapy in promoting wound healing: a ro-dent model. Journal of Plastic Reconstructive Aesthetic Surgery. 2009;62:1331–1338.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Morphologia
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.