Селективне гістохімічне маркування структурних компонентів нирки щура в нормі та на тлі стрептозотоцин-індукованого цукрового діабету з використанням лектину гриба молочника пергаментного (Lactarius pergamenus Fr.)
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2017.4.23-27Ключові слова:
Лектин гриба молочника пергаментного (LPFA), використання в гистохимии, ниркові тільця щуриАнотація
Вивчено взаємодію нового галактозоспецифічного лектину, очищеного з гриба молочника пергаментного (Lactarius pergamenus Fr., LPFA), зі структурними компонентами нирки щура в нормі та при стрептозотоцин-індукованому цукровому діабеті. Встановлена здатність означеного лектину вибірково зв’язуватися з глікополімерами ниркових тілець, що дозволяє рекомендувати його для подальшого використання у морфологічних дослідженнях. Порівняння лектину LPFA з близькими до нього за вуглеводною специфічністю лектинами RCA та PNA виявило відмінності характеру зв’язування цих лектинів з нирковими структурами як тварин контрольної групи, так і після уведення стрептозотоцину, що свідчить про унікальність лектину LPFA як гістохімічного реагента. Рецептори означеного лектину демонстрували певну стійкість до порушень метаболізму, змінюючись у незначній мірі на тлі розвитку стрептозотоцин-індукованої діабетичної нефропатії, що може бути використано для оцінки глибини альтерації ниркових структур при патології.
Посилання
Lutsyk AD, Detiuk ES, Lutsik MD. [Lectins in histochemistry]. Lviv: Vyshcha shkola; 1989. 144 p. Russian.
Antonyuk VO. [Lectins and their sources]. Lviv: Kvart; 2005. 554 p. Ukrainian.
Sharon N, Lis H. Lectins. 2nd ed. Dor-drecht: Springer; 2007. 464 p.
Gabius HJ, editor. The sugar code. Funda-mentals of glycoscience. Weinheim: Wiley; 2009. 328 p.
Varki A, Cummings RD, Esko JD. Essentials of glycobiology. 2nd ed. Cold Spring Harbor: Cold Spring Harbor Laboratory Press; 2009. 482 p.
Lutsyk AD. [Lectins as selective histochemical markers of different cell types and their subpopulations, extracellular tissue structures]. Archiv Anatomii, Gistologii i Embriologii. 1988;95(11):83-104. Russian.
Smolkova O, Zavadka A, Bankston P, Lutsyk A. Cellular heterogeneity of rat vascular endothelium as detected by HPA and GS-I lectin-gold probes. Medical Science Monitor. 2001;7(4):659-68.
Brooks SA, Dwek MV, Shumacher U. Functional and molecular glycobiology. Oxford: Bios Scientific Publishers; 2002. 268 p.
Roth J. Lectins for histochemical demonstration of glycans. Histochem Cell Biol. 2011;136(2):117-30.
Hirabayashi J, editor. Lectins. Methods and protocols. New York: Springer; 2014. 614 p.
Ambarova N. [Rearrangement of rat kidney sialoglycans during postnatal morphogenesis and in streptozotocin-induced diabetic nephropathia]. Morphologia. 2009;3(3):21-31. Ukrainian.
Lutsyk A, Ambarova N, Antonyuk V. Diabetic alteration versus postnatal maturation of rat kidney glycoconjugates – comparative detection by lectin probes. Folia Histochem Cytobiol. 2013;51(1):92-102.
Ambarova NA. [Lectin from Clitocybe nebularis fungus: a new histochemical reagent for the investigation of renal morphogenesis and histopathology]. Svit Medytsyny ta Biologii. 2016;12(1):119-21. Ukrainian.
Panchak LV, Antonyuk VA. [Purification of lectin from fruiting bodies of Lactarius pergamenus (Fr.)Fr. and investigation of its characteristics]. Biochimiia. 2011;76(4):537-50. Russian.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 Morphologia
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.