Вплив тератогенних факторів на розвиток ембріонального серця
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2025.2.97-104Ключові слова:
вроджені вади серця, пренатальна дія етанолу, тератогенез, кардіогенез, апоптоз, епігенетика, міофібрилогенез, програмування плодуАнотація
Одним із ключових завдань сучасної перинатальної медицини залишається мінімізація тератогенного впливу на органогенез плода, особливо щодо серцево-судинної системи. Серце – перший функціонально активний орган ембріона – починає формуватися і скорочуватися вже на третьому тижні гестації, проходячи через строго регламентовані морфогенетичні етапи. Серед екзогенних тератогенів особливе місце займає етанол, що має високу проникність через плацентарний бар'єр та полісистемну цитотоксичність. Незважаючи на широкомасштабні профілактичні заходи, споживання алкоголю під час вагітності залишається актуальною проблемою, яка спричиняє виникнення вроджених вад серця – провідної причини неонатальної смертності та інвалідизації. Дана стаття спрямована на аналіз патогенетичних механізмів порушення кардіогенезу під дією етанолу, включаючи розлади клітинної проліферації, апоптозу, міофібрилогенезу та епігенетичної регуляції. Дані, які ми отримали за рахунок аналізу літературних джерел, наголошують на необхідності міждисциплінарного підходу до ранньої діагностики, пренатальної профілактики та інтервенції для зниження ризику порушень розвитку серцево-судинної системи в рамках спектру фетальних алкогольних розладів.
Посилання
Allwork SP. Heart Muscle: Ultrastructural Studies. J Anat. 1988;159:200–6.
Wang Y, Li Y, Wang Y, et al. Prenatal ethanol exposure impairs the conduction delay at the atrioventricular junction of the embryonic heart. Am J Physiol Heart Circ Physiol. 2021;320(2):693–703.
Karunamuni G, Gu S, Doughman YQ, et al. Ethanol exposure alters early cardiac function in the looping heart: a mechanism for congenital heart defects? Am J Physiol Heart Circ Physiol. 2014;306(3):414–21.
Clarren SK, Smith DW. The effect of maternal ethanol ingestion on fetal rat heart vitamin A. Pediatr Res. 1995;38(4):678–83.
Kovalenko O, Ivanov S, Petrenko V. Ultrastructural changes of the rat contractile apparatus of the heart under intrauterine alcohol intoxication. Womab. 2019;15(3):225–30.
Thomas AP, Rozanski DJ, Renard DC, Rubin E. Effects of ethanol on the contractile function of the heart: a review. Alcohol Clin Exp Res. 1994;18(1):121–31.
Ren J, Wold LE. Mechanisms of alcoholic heart disease. Adv. Cardiovasc. Dis. 2008;2:497–506.
Sanger JW, Ayoob JC, Chowrashi P, Zurawski D, Sanger JM. Assembly of myofibrils in cardiac muscle cells. Adv Exp Med Biol. 2000;481:89–102.
Sanger JW, Chowrashi P, Shaner NC, et al. Myofibrillogenesis in skeletal muscle cells. Clin Orthop Relat Res. 2002;403:153–62.
Segel LD, Rendig SV, Choquet Y, Chacko K, Amsterdam EA, Mason DT. Effects of chronic graded ethanol consumption on the metabolism, ultrastructure, and mechanical function of the ratheart. Cardiovasc Res. 1975;9(5):649–63.
Ren J, Wold LE. Mechanisms of alcoholic heart disease. Adv Cardiovasc. Dis. 2008;2:497–506.
Movva R, Figueredo VM. Alcohol and the heart: to abstain or not to abstain? Int J Cardiol. 2013;164:267–76.
Richardson PJ, Patel VB, Preedy VR. Alcohol and the myocardium. Novartis Found Symp. 1998;216:35–45.
Fernández-Solà J, Junyent JM, Urbano-Márquez A. Alcoholic myopathies. Curr Opin Neurol. 1996;9(5):400–5.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.