Морфометричне дослідження звивистих сім’яних канальців яєчок щурів різного віку
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2024.3.82-85Ключові слова:
яєчка, сім'яні канальці, морфометрія, щури, вік.Анотація
Актуальність дослідження морфометрії сім'яних канальців яєчок в різні вікові періоди визначається тим, що знання щодо еволюції сім’яних залоз в онтогенезі має клінічне значення й необхідне для правильного розуміння етіології й патогенезу захворювань органів чоловічої статевої системи. Мета - встановити вікові закономірності будови звивистих сім’яних канальців яєчок щурів. Матеріали. Дослідження проведено на статевонезрілих, статевозрілих та старих білих щурах. Морфометричні розрахунки звивистих канальців щурів були проведені на тонких зрізах сім’янників, забарвлених гематоксилін-еозином. Розраховували діаметр канальця, товщину епітелія, а також коефіцієнт, який відображає процент заповненості канальця епітелієм. Результати. Дані морфометричних розрахунків показали, що діаметр звивистих сім’яних канальців статевонезрілих щурів більш, ніж вдвічі тонший, в порівнянні із статевозрілими тваринами та становить 198,9+10,3 мкм проти 495,2+30,15 мкм. Також характерною є вдвічі менша товщина сперматогенного епітелію, що складає 98,4+9,0 мкм, який майже повністю заповнює просвіт канальця на 99+9%. Представлені дані відображають відсутність всіх етапів сперматогенезу у статевонезрілих щурів, про що свідчить і якісний склад епітелію канальців: в них відсутні зрілі сперматиди та сперматозоїди. З початком статевої зрілості збільшуються як діаметр звивистих канальців, так і товщина сперматогенного епітелія, які становлять 495,2+41,15 та 187,1+13,5 мкм відповідно. Це обумовлено початком повноцінного сперматогенезу та наявністю всіх класів сперматогенних клітин. У дорослих тварин з’являється просвіт звивистого канальця, що забезпечує його дренажну функцію, завдяки якій здійснюється виведення зрілих сперматозоїдів. Клітини сперматогенного епітелію у статевозрілих тварин займають 76+4% товщини всього канальця. Разом з тим, відмічене значне варіювання діаметру звивистих канальців. Дрібні канальці мали розміри від 300 до 365 мкм. Основну популяцію становили канальці діаметром від 420 до 540 мкм. Крупні канальці складали 27%. Описана гетерогенність товщини канальців відображає їх сперматогенну активність, оскільки діаметр звивистих канальців прямо пропорційний інтенсивності сперматогенезу. У старих щурів спостерігається достовірне зменшення діаметра звивистих канальців та товщини сперматогенного епітелія, значно зменшується відсоток заповненості канальця, який складає 55+8%. Ці дані свідчать про гальмування інтенсивності сперматогенезу у старих тварин. Підсумок. Отримані дані підтверджують якісний аналіз морфо-функціонального стану сім’яників щурів у віковому аспекті та відображають послідовність змін досперматогенного етапу у статевонезрілих тварин, етапом активного сперматогенезу у статевозрілих та його гальмуванням у старих щурів.
Посилання
Lyulʹko OV, Vozianov OF, authors. Urolohiya: pidruch. dlya studentiv vyshch. med. navch. zakl. IV rivnya akredytatsiyi [Urology]. 3rd, rev. Kyiv: Medytsyna. 2011. 664 р. Ukrainian.
Bozhedomov V A. [Andrological aspects of organizing assistance to childless couples]. Vestnik urologii. 2015;1:24-34. Russian.
Gorpinchenko I I. Muzhskoye besplodiye: etiologiya, patogenez, klassifikatsiya, diagnostika i metody lecheniya [Male infertility: etiology, pathogenesis, classification, diagnosis and treatment methods]. Dnipro: OOO «Aktsent PP». 2016. 144 р. Russian.
Bahatsʹka NV. [Genetic factors in the occurrence of disorders of sexual development in adolescent boys]. Kyiv. 2008:3-20. Ukrainian.
Koochaksaraei F Y. Mental Health and Its Socio-Demographic Predictors in Male Partner of Iranian Infertile Couples. Issues Ment Health Nurs. 2016;37(8):563 568.
Pastukhova VA. [Comparative analysis of the structural organization of rat testicles in the age aspect]. Tavrycheskyy medyko-byolohycheskyy vestnyk. 2009;12(4):101-103. Ukrainian.
Choy J T, Eisenberg M L. Male infertility as a window to health. Fertil Steril. 2018;110(5):810 814. doi: 10.1016/j.fertnstert.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.