Морфологічний стан легень щурів при впливі отрути Vipera berus nikolskii
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2024.3.55-59Ключові слова:
легені, отрута змій, некроз, крововилив.Анотація
Актуальність. Пошкодження легеневої тканини є мультиетіологічним явищем, характеризується значною різноманітністю структурно-функціональних змін. В основі патогенезу їх лежать вільнорадикальні, запальні процеси, а головними учасниками виступають резидентні і мігруючі макрофаги та нейтрофіли. Існує ціла низка патологічних станів, що супроводжуються респіраторними ускладненнями, шляхи розвитку яких не є достатньо вивченими. Тому дослідження даного питання є своєчасним і актуальним в умовах сьогодення. Мета. Виявлення на світлооптичному рівні проявів пошкодження легень щурів при впливі отрути гадюк виду Vipera berus nikolskii. Методи. Для вивчення змін мікроструктури структурних елементів легень; визначення змін експресії маркерів, що відображають ураження органу; оцінки залежності змін між структурними компонентами, нами було проведено гістологічне, гістохімічне та морфометричні дослідження легень щурів. Результати та підсумок. За умов дії отрути Vipera berus nikolskii на легені лабораторних тварин встановлено глибокі деструктивно-дегенеративні зміни судин, бронхів та респіраторного відділу з розвитком ДВЗ-синдрому значних площ запалення, різними формами коагулопатій та дифузними і локальними крововиливами. Гістологічно та морфометрично встановлено в респіраторному відділі легень більші площі дис- та ателектазів, зон емфізематозного розширення, зон запалення та пінистих макрофагів порівняно із легенями тварин при укусі Vipera berus berus.
Посилання
Malyar-Gazda NM, Borsenko MI. [Hemodynamic parameters of blood flow and dynamics of intoxication syndrome in patients after a bite of poisonous snakes]. Scientific Bulletin of Uzhhorod University, "Medicine" series. 2024;2(50):17-20. Ukranian.
Melnytska GM, Pohorila IO, authors. [Poisonous snakes of Ukraine. Biological research: collection of scientific papers]. Zhytomyr: PE "Ruta". 2014. 218 p. Ukranian.
Ahamed M, Akhtar MJ, Alhadlaq HA, Alrokayan SA. Assessment of the lung toxicity of copper oxide nanoparticles: current status. Nanomedicine (Lond). 2015;10(5):2365-2377. Doi: 10.2217/nnm.15.72.
Bickler PE. Amplification of snake venom toxicity by endogenous signaling pathways. Toxins (Basel). 2020;12(2):68. URL: https://doi.org/10.3390/toxins12020068.
Ghosh A, Coakley RD, Ghio AJ, Muhlebach MS, Esther CR, Alexis NE, Tarran R. Chronic E-cigarette use increases neutrophil elastase and matrix metalloprotease levels in the lung. Am J Respir Crit Care Med. 2019;200(11):1392-1401. Doi: 10.1164/rccm.201903-0615OC.
Hughes KT, Beasley MB. Pulmonary manifestations of acute lung injury: More than just diffuse alveolar damage. Arch Pathol Lab Med. 2017;141(7):916-922. Doi: 10.5858/arpa.2016-0342-RA.
Kalita B, Patra A, Das A, Mukherjee AK. Proteomic analysis and immune-profiling of Eastern India Russell’s Viper (Daboia russelii) venom: correlation between RVV composition and clinical manifestations post RV bite. J Proteome Res. 2018;17(8):2819-2833. Doi: 10.1021/acs.jproteome.8b00291.
Liapis K, Charitaki E, Psaroulaki A. Case report: spherocytic hemolytic anemia after envenomation by long-nosed viper (vipera ammodytes). Am J Trop Med Hyg. 2019;101(6):1442-1445. Doi: 10.4269/ajtmh.19-0611.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.