Дослідження морфологічних особливостей очеревини білих щурів й методика її забору
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2023.3.163-167Ключові слова:
очеревина, плівкові препарати, лімфоцити, черевна порожнина, брижа кишечнику, великий чепець.Анотація
Актуальність. Об’єктивні дані про топографічні картини внутрішніх органів і їх структур важливі для розробки ефективних маніпуляцій хірургічних втручань. Незважаючи на вагомі досягнення в галузі хірургії, анестезіології та реаніматології та впровадження в медичну практику новітніх технологій, результати лікування хворих на гострі захворювання органів черевної порожнини залишаються незадовільними. Мета. Дослідити морфологічні особливості компонентів очеревини, їх топографію та особливості забору плівкового матеріалу у білих щурів в нормі для подальших гістологічних досліджень. Методи. Морфологічне дослідження брижі тонкого кишечнику включало в себе макроскопічне, гістологічне і морфометричне дослідження. Площу брижі тонкого і товстого кишечнику обчислювали планиметричним способом. У досліджуваної групи щурів забирали плівкові зразки брижі тонкого і товстого кишечнику, а також великий чепець і обережно переносилися на підготовлену продезінфіковану поверхню тонкого пінопласту. Фарбування проводилося гематоксиліном і еозином загальноприйнятим методом. Готові пофарбовані зразки занурювали в желатин-гліцерин середовище із додаванням карболової кислоти як консерванту і вивчали на різних збільшеннях мікроскопа. Результати. Парієтальна очеревина є одним із листків черевної стінки і представляє собою дуже тонку і прозору оболонку, крізь яку добре проглядаються дрібні капіляри і тонкий шар жирової тканини, що локалізований в окремих ділянках очеревинного простору. Макроскопічне дослідження дозволяє охарактеризувати її як сукупність щільних складок черевної оболонки, що охоплюють петлі тонкого і товстого кишечнику, відокремлюють їх від задньої стінки черевної порожнини, і містять кровоносні судини. Брижа являє собою безперервний орган, якому притаманна віялоподібна конформація. Брижу тонкого і товстого кишечника можна охарактеризувати як тонке, еластичне, гладке, майже прозоре, вологе і блискуче утворення очеревини рівномірної щільності, в якій кровоносні судини локалізуються ближче до порожнистої структури тонкого і товстого кишечнику. Між двома вісцеральними листками очеревини великого чепця локалізовані скупчення жирової тканини, велика кількість кровоносних, лімфатичних судин та нервових волокон. Підсумок. Досліджено макроскопічну і мікроскопічну будову очеревини з її похідними, всебічно розглянуто топографію листків очеревини. Розроблено методику забору біологічного матеріалу, спираючись на особливості окремих плівкових структур черевної порожнини, запропоновано засоби забору плівкового матеріалу для подальших морфологічних досліджень.
Посилання
Stepanchuk AP, Fedorchenko IL, Tarasenko YaA. [Histostructure of the human cap in normal and peritonitis]. Ukrainian Journal of Medicine, Biology and Sports. 2021;6:5-33. Ukrainian.
Murando F, Peloso A, Cobianchi L. Experimental Abdominal Sepsis: Sticking to an Awkward but Still Useful Translational Model. Mediators of Inflammation. 2019;3:8-10.
Daisuke S, Ji HK, Shunichi S, Gen M, José FR. Topographical anatomy of the greater omentum and transverse mesocolon: a study using human fetuses. Anatomy and Cell Biology. 2019;52:443-454.
Kim JH, Han EH, Jin ZW, Lee HK, Fujimiya M, Murakami G, Cho BH. Fetal topographical anatomy of the upper abdominal lymphatics: its specific features in comparison with other abdominopelvic regions. The Anatomical Record. 2012;295:91-104.
Schurink B, Cleypool CGJ, Bleys RL. A rapid and simple method for visualizing milky spots in large fixed tissue samples of the human greater omentum. Biotechnic&Histochemistry. 2019;94(6):429-434.
Cleypool CGJ, Schurink B, Horst DE, Bleys R. Sympathetic nerve tissue in milky spots of the human greater omentum. Journal of Anatomy published by John Wiley&Sons Ltd on behalf of Anatomical Society. 2020;236(1):156-164.
Krishnan V, Tallapragada S, Schaar B, Kamat K, Chanana AM, Zhang Y. Omental macrophages secrete chemokine ligands that promote ovarian cancer colonization of the omentum via CCR. Communications Biology. 2020;223(1):524-529.
Maksimenko OS, Gryn VG. [Big cap of white rats: structural and functional characteristics and its role in peritonitis]. Ukrainian Journal of Medicine, Biology and Sports. 2023;8:22-29. Ukrainian.
Solass W, Struller F, Horvath P, Königsrainer A, Sipos B, Weinreich FJ. Morphology of the peritoneal cavity and pathophysiological consequences. Pleura and Peritoneum. 2016;1(4):193-201.
Struller F, Weinreich FJ, Horvath P, Kokkalis MK, Beckert S, Königsrainer A, Reymond MA. Peritoneal innervation: embryology and functional anatomy. Pleura and Peritoneum. 2017;2(4):153-161.
Nurov JR, Ahmadova MA. Features of Anatomy of the Greater Omentum. International journal on orange technology. 2021;3(9):66-68.
Felix MD. Observation on the surface cells of the mouse omentum as studied with the Phasecontrast and Electron Microscopes. Journal of the National Cancer Institute. 1961;27:713-745.
Maksymenko OS. [Structural organization of vascular-fatty arcades of the big cap of white rats]. Morphologia. 2022;16(3):61-68. Ukrainian.
Stepanchuk AP. [Morphology of human adipose tissue]. Actual problems of modern medicine. Bulletin of the Ukrainian Medical Stomatological Academy. 2020;2(70):171-175. Ukrainian.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.