Оптимізація проведення лекційних занять з анатомії людини в період воєнного стану
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2023.3.160-162Ключові слова:
медична освіта, педагогічні методики, викладання лекцій, лекція-бесіда.Анотація
Лекції посідають суттєве місце у навчальному процесі на всіх рівнях освіти. Їх викладання під час тривалого воєнного конфлікту в Україні та при зменшенні кількості годин у навчальних планах вищих учбових медичних закладів вимагають від професорсько-викладацького складу певних науково-педагогічних знань та навичок із використанням максимального творчого потенціалу особисто кожного лектора. Лекції з дисципліни «Анатомія людини» є базовими у системі підготовки фахівців медичних закладів усіх країн світу та направленні на здатність студентів здійснювати комплексний аналіз будови організму людини, формування клінічних здібностей мислення як основи для наступних курсів. Вищі учбові медичні заклади вже навчились задовільно вирішувати організаційні заходи он-лайн викладання лекцій та присутності студентів при дистанційному навчанні, але при цьому найважливішими залишаються методичні питання та питання активної участі студента у опануванні матеріалу з дисципліни. Загальний ефект лекції визначається, по-перше, її змістом, по-друге, способом організації спільної діяльності й тими засобами спілкування, які забезпечують активну і змістовну взаємодію лектора з аудиторією. Є велика різниця між «сухим» викладанням теми та бесідою викладача зі студентом. У першому випадку студент втрачає ланцюг знання-зацікавленність і стає пасивним слухачем, а наприкінці такого лекційного викладання втрачає мотивацію присутності. Одним з засобів активізації слухачів під час лекційних занять, їх розумової діяльності та зацікавленості, узагальнення раніше вивченого та нового матеріалу, зосередження уваги на питаннях, які вирішуються, на мій погляд, є лекція-бесіда. Будь яка бесіда викликає мислення, аналіз, здатність правильно формулювати свою думку, відкриває потенціал студента та розуміння і знання теми. Питання, які ставляться на лекційному занятті, підштовхують до пошуку правильної відповіді, активізують роботу студента, слугують активатором до осмислення та підтримують інтерес слухання теоретичного матеріалу. Такі лекції сприяють набуттю студентами не тільки теоретичних знань, а й розвиткові абстрактного мислення, формуванню мотивації навчально-пізнавальної та майбутньої професійної діяльності.
Посилання
Kuznetsova O, Nefedova O, Shevchenko І. The introduction of innovative thechnologies in the remote presentation of the material of pratical classes in a medical university. Modern Science Moderní věda. 2021;3:115-121.
Mota MF, Mata FR, Аversi-Ferreira TA. Constructivist pedagogic method used in the teaching of human anatomy. Morphologia. 2010;28(2):369-374.
Orsini E, Quaranta M, Adalgisa MG, Mongiorgi S, Cocco L, Billi AM, Manzoli L, Ratti S. Near-Peer Teaching in Human Anatomy from a Tutors’ Perspective: An Eighteen-Year-Old Experience at the University of Bologna. International Journal of Environmental Research and Public Health. 2022;19(398):1-17.
Yagupov VV, author. [Pedagogy: Education. manual]. Kyiv: Lybid; 2002. 560 p. Ukrainian.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.