Порівняння мінерального складу та щільності твердих тканин сформованих постійних зубів

Автор(и)

  • D.V. Yakymovych Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Львів, Україна https://orcid.org/0000-0003-0334-0329

DOI:

https://doi.org/10.26641/1997-9665.2023.3.147-150

Ключові слова:

емаль, дентин, цемент, мінеральні елементи, атомно-абсорбційний спектральний аналіз, мінеральна щільність.

Анотація

Актуальність. Сучасна наукова медична література містить численні публікації, присвячені вивченню мінерального складу твердих тканин зубів, Проте лише поодинокі праці присвячені комплексному вивченню та порівнянню мінерального складу емалі, дентину та цементу. Мета: вивчення особливостей мінерального складу твердих тканин зуба та з’ясування співвідношення вмісту основних мінеральних елементів у дентині, емалі та цементі постійних зубів. Методи. Для дослідження використано 20 повністю сформованих постійних зубів без патології твердих тканин, видалених за ортодонтичними показами або в результаті травми. Мінеральний склад твердих тканин зубів досліджували шляхом проведення атомно-абсорбційного та емісійного спектрального аналізу, виконаного на атомно-абсорбційному спектрофотометрі AAS-1N (CarlZeissJena, Німеччина) із використанням полум’я пропан-бутан-повітря. Досліджували вміст семи мінеральних елементів (Ca, P, Mg, Na, К, Sr і Zn). Для об’єктивізації отриманих результатів вміст досліджуваних елементів у зразках твердих тканин визначали у відсотках. Щільність твердих тканин 40 постійних зубів визначали на апараті для дентальної радіовізіографії фірми Siemens з програмним забезпеченням Trophy Radiology. Результати. Отримані результати спектрального аналізу мінерального складу твердих тканин постійних зубів засвідчили вміст всіх досліджуваних мінеральних елементів у емалі, дентині та цементі у кількостях, достатніх для визначення. Встановлено, що найбільш представленими у всіх твердих тканинах зубів є кальцій і фосфор, найменші частки належать калію і стронцію. Вміст кальцію в емалі є удвічі більшим, ніж в дентині і майже удвічі більшим, ніж в цементі. Кількість фосфору найвища в цементі, а найнижча в емалі, але різниця вмісту даного елемента у всіх трьох тканинах є неістотною. Вміст магнію в емалі лише незначно вищий, ніж в дентині і утричі більший, ніж в цементі. Кількість натрію в дентині у п’ять разів менша, ніж в емалі, а в цементі утричі менша, ніж в емалі Вміст калію однаковий в дентині та цементі та істотно нижчий в емалі. Кількість цинку в емалі удвічі вища, ніж в цементі та майже у п’ять разів вища, ніж в дентині. Вміст стронцію в емалі удвічі вищий, ніж в цементі, але у 1,5 раза нижчий, ніж у дентині. Співвідношення щільності емалі, дентину та цементу є подібним до співвідношення вмісту в них магнію і має обернений зв'язок з вмістом фосфору. Підсумок. Співвідношення досліджуваних мінеральних елементів є різним в емалі, дентині та цементі, що, очевидно, має вплив на їх якісні характеристики.

Посилання

Kovalenko VV, Tkachenko IM. [Microelemental composition and morphological features of enamel and dentin in teeth with increased abrasion, caries and lesions of periodontal tissues]. Visnyk VDNZU Ukrainska medychna stomatolohichna akademiia. 2015;15(1(49)):223-227. Ukrainian.

Hasiuk PA, Hasiuk AP, Danylchenko SI, Hasiuk NV, authors. [Morpho- and histogenesis of the main stomatological diseases]. Ternopil. 2016. 104 p. Ukrainian.

Tiron OI, Kuvshynova II, Breus VIe, Todorova AV. [Hierarchy of tooth enamel structure as the main factor causing anisotropy of its mechanical properties]. Intehratyvna Antropolohiia. 2017;2(30):47-52. Ukrainian.

Vorobets AB, Hasiuk PA, Kostyrenko OP. [Peculiarities of the structural organization around the pulpal dentin of large angular teeth depending on gender]. Klinichna stomatolohiia. 2016;1:5-10. Ukrainian.

Khomenko LO, Sorochenko HV. [Changes in the chemical composition of the enamel of permanent teeth under the influence of modern means of exogenous caries prevention]. Klinichna stomatolohiia. 2015;1:120-124. Ukrainian.

Hurtova YaM, Shnaider SA, Breus VIe, Ulianov VO. [Peculiarities of the chemical composition of the enamel of permanent human canines]. Intehratyvna antropolohiia. 2018;2(32):48-51. Ukrainian.

Hasiuk AP, Novoseltseva TV, Roiko NV, Pysarenko EA. [Structural and biochemical organization of dentin]. Visnyk problem biolohii ta medytsyny. 2014;4(3(115)):11-15. Ukrainian.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-10-31

Номер

Розділ

Статті