Електронномікроскопічне дослідження надниркових залоз щурів в ранні терміни після термічного опіку
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2023.3.105-111Ключові слова:
мозкова речовина надниркових залоз, термічний опік, ультраструктура, щури.Анотація
Актуальність проблеми термічних уражень визначається відносно високою частотою їх виникнення в побутових і виробничих умовах, тяжкістю опікової травми, складністю і тривалістю лікування хворих з опіками, різким зниженням якості життя, частою інвалідизацією та високою летальністю. Мета - дослідити зміни мозкової речовини надниркових залоз щурів в ранні терміни після термічного опіку на електронномікроскопічному рівні. Методи. Дослідження проведено на білих щурах репродуктивного віку, яким моделювали термічний опік шкіри. Шматочки надниркових залоз обробляли по загальноприйнятій методиці, виготовляли ультратонкі зрізи, які потім досліджували та фотографували під електронним мікроскопом. Результати. На 1 добу спостереження цілісність стінки синусоїдних гемокапілярів не порушена. Ендотелій характеризувався локальним набряком цитоплазми. Ендотеліоцити характеризувалися відносно неушкодженою ультраструктурою ядра, проте в цитоплазмі відмічено регрес кількості органел. На 3 добу після опіку в просвіті деяких гемокапілярів реєстрували продукти аутолізу клітин, що свідчить про розвиток дистрофічних змін на тлі опіку, порушення цілісності судин. Товщина периферійної зони ендотелію гемокапілярів мала тенденцію до зменшення, тобто відмічені ознаки регресу гідропічної дистрофії ендотеліоцитів. Навколо уражених і стазованих судин реєстрували ендокриноцити з вираженим набряком та редукцією органел, в першу чергу мітохондрій. В період 7-14 доби спостереження встановлено стан синтетичного виснаження ендокриноцитів, про що свідчить різка дегрануляція значної кількості епі- та норепінефроцитів. Мікроциркуляторні зміни морфологічно проявлялися набряком ендотелію гемокапілярів і, як наслідок, дезорганізацією периваскулярних ендокриноцитів із розвитком дистрофічних порушень. На тлі розладів регіонарної гемодинаміки та енергетичного дефіциту відмічено апоптоз окремих ендокринних клітин. Спостерігаються лише окремі елементи ендоплазматичної сітки та везикули. Ендокринна активність епінефроцитів характеризувалася різкою активацією синтезу. Підсумок. В мозковій речовині надниркових залоз щурів після термічного опіку розвиваються функціональні і морфологічні порушення, які призводять до дистрофії структурних компонентів залози. Функціональні зміни на рівні мікроциркуляції та секреторної активності відмічаються на 3 добу, дистрофічні процеси реєструються на 7 добу і прогресують впродовж наступних періодів спостереження.
Посилання
Valvis SM, Waithman J, Wood FM, Fear MW, Fear VS. The Immune Response to Skin Trauma Is Dependent on the Etiology of Injury in a Mouse Model of Burn and Excision. Invest Dermatol. 2015;135(8):2119-2128.
Chen X, Feng X, Xie J, Ruan S, Lin Y, Lin Z, Shen R, Zhang F. Application of acellular dermal xenografts in full-thickness skin burns. Exp Ther Med. 2013;6(1):194-198.
Lu X, Costantini T, Lopez NE, Wolf PL, Hageny AM, Putnam J, Eliceiri B, Coimbra R. Vagal nerve stimulation protects cardiac injury by attenuating mitochondrial dysfunction in a murine burn injury model. Cell Mol Med. 2013;17(5):664-671.
Akmayev IG. [Neuro-immune-endocrine interactions: their role in dysregulatory pathology]. Patologicheskaya fiziologiya. 2001;4:3-10. Ukrainian.
Oprya AT, author. Statystyka [Statistics]. Kyiv: Tsentr uchbovoyi literaturу; 2012. 448 р. Ukrainian.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.