Особливості морфофункціональної перебудови паренхіми сім’яників щурів на тлі оклюзії аорто-клубового сегменту (експериментальне дослідження)
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2023.3.52-55Ключові слова:
оклюзія аорто-клубового сегменту, сім’яники, сперматогенез.Анотація
Актуальність. До найбільш частих чинників що призводять до розладів органної гемодинаміки яєчка відносять: варикозне розширення вен лозоподібного сплетення (10-35 %), наявність косої пахвинної грижі (1 %), або ж проведена герніопластика. За згаданих умов відбувається часткова компресія структур сім’яного канатика, внаслідок чого виникає гостра або ж хронічна ішемія яєчка, підвищення в ньому венозного тиску та розлади терморегуляції органу. Мета. Встановити особливості та характер динаміки перебудови судинного русла сім’яників білих щурів при дозованому стенозі аорто-клубового сегменту. Методи. Експеримент проведено на 48 білих безпородних статевозрілих щурах-самцях. Експериментальну групу склали 36 тварин із модельованим дозованим стенозом аорто-клубового сегменту. На 1, 3, 7 та 14 день тварин виводили із експерименту та проводили оцінку стану. Результати. За добу після експериментального стенозу аорто-клубового сегменту під час мікроскопічного дослідження структур яєчка було виявлено значний набряк строми органу. На третю добу спостереження попередньо виявленні ознаки розладів органного кровообігу яєчка продовжували наростати. Набряк інтерстиціальної тканини яєчка незначно зменшився, проте до нього приєднались зміни у структурі клітин сперматогенного епітелію. На 7-й день експерименту при помітному зменшенні набряку між петлями сім'яних канальців почали виявлятися дистрофічні зміни в тканині яєчка. Зокрема артерії більшого калібру були розтягнутими за рахунок значного кровонаповнення. На 14-й день спостереження були виявлені ознаки порушень органної гемодинаміки, що призвели до порушень трофіки сім'яників у експериментальних тварин. Проявом таких змін було виражене артеріальне та венозне повнокров’я. Підсумок. Результати виконаного гістологічного дослідження свідчать про те, що експериментальний стеноз аорто-клубового сегменту призводить до значних розладів кровообігу у сім’яниках щурів-самців.
Посилання
Fainberg J, Kashanian JA. Recent advances in understanding and managing male infertility. F1000Research. 2019;8:670. DOI: https://doi.org/10.12688/f1000research.17076.1
Stravsky TY, Shkrobot LV. [Features of structural and spatial reorganisation of rat testicular arteries under conditions of dosed compression of spermatic cord elements]. Clin Anat Oper Surg. 2016;15(3):31-34. Ukrainian.
Herman OM. [The nature and peculiarities of structural changes in the testicular bloodstream of white rats during sudden cancellation of prednisolone after its previous long-term administration in high doses]. Achievements of clinical and experimental medicine. 2022;(1):63-69. Ukrainian. DOI: https://doi.org/10.11603/1811-2471.2022.v.i1.12988
Krausz C, Escamilla AR, Chianese C. Genetics of male infertility: from research to clinic. Reproduction. 2015;150(5):159—174. DOI: https://doi.org/10.1530/rep-15-0261
Herasymyuk NI, Pylypko IV, Ostrovs'ka LO, inventors; I. Horbachevsky Ternopil National Medical University, assignee. Device for dosed vasoconstriction. Ukrainian patent UA 60262. 2011 Jun 10. Int. Cl. A61M5/00 G09B23/00. Ukrainian.
Bodnar YY, Datsko TV, Voloshin VD, authors; Bodnar YY, Datsko TV, editors. Klinichna patohistolohiia: navch. posib [Clinical pathohistology study guide]. Ternopil: Ukrmedknyha; 2012. 280 p. Ukrainian.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.