Основні аспекти введення адеметіоніну на ранніх етапах експерименту при корекції стрептозотоцин-індукованого цукрового діабету з характеристикою наявності та топографії ліпідних включень у печінці
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2023.3.36-39Ключові слова:
печінка, стрептозотоциновий діабет, діабетична гепатопатія, експериментальне дослідження.Анотація
Основою морфологічних змін печінки при ЦД є накопичення жирових включень з наступним розвитком неалкогольної жирової хвороби печінки, яка веде до інсулінорезистентності. Ланцюг негативних взаємообумовлених процесів можна усунути застосуванням гепатопротекторної терапії. Адеметіонін (Гептрал) – дієвий при таких змінах. Мета: встановити основні аспекти введення адеметіоніну через 14 та 28 діб експерименту з оцінкою наявності, можливої динаміки та топографії жирових включень у печінці щурів при стрептозотоциновому цукровому діабеті та його корекції. Методи. Досліджено 40 статевозрілих щурів-самців, які поділені на 3 групи: І - 4 інтактні; ІІ – включає 3 експериментальні підгрупи по 10 щурів, яким змодельований стрептозотоциновий діабет: 2А – без лікування; 2В – з 14 дня інсулінокорекція; 2С - з 14 дня корекція інсуліном та адеметіоніном; ІІІ – 6 контроль. Діабет змодельований стрептозотоцином («Sigma», США). Результати. У групі 2А через 14 діб з’являються дифузні дрібновакуольні ліпідні включення. Топографічно: їх найбільше у zona intermedia (ІІ) та peripherica (І). Практично вільною є zona centralis (ІІІ). Через 28 діб в зрізах печінки підгрупи 2А відзначається значне збільшення кількості жирових крапель. Наявні масові дрібно- та середньокаліберні включення, подекуди зливного характеру в ІІ та І зонах. Зонa ІІІ містить дрібні та поодинокі середньокаліберні включення. Через 28 діб у печінці підгрупи 2В включень значно менше; поодинокі дрібнокрапельні, переважно – у зоні ІІ. Через 28 діб в печінці щурів підгрупи 2С жирових включень практично немає. Підсумок. Оптимальна стартова доза адеметіоніну при корекції декомпенсованого діабету складає 4 мг/кг маси тіла на добу, нерекомендована – 12 мг/кг. Підтримуюча – 8 мг/кг, при яких рівень ліпідних включень у печінці відповідав нормі.
Посилання
Abraham D, author. Updated Diabetes Eradication book. 10th Edition. UK: Independently Published; 2021. 72 p.
Tkachuk OV, Tkachuk SS, Povar MA, Boshtan SV, Sorokhan VD. [Pathogenesis of the morphofunctional state of the liver in type 1 diabetes mellitus]. Klinichna ta eksperymentalna patolohiia. 2020;19(2(72)):98-101. Ukrainian.
Skrypnyk NV. [Pathogenetic justification of hepatoprotective therapy in patients with diabetes]. Mizhnarodnyi endokrynolohichnyi zhurnal. 2014;6(62):85-90. Ukrainian.
Fediv OI, Marchuk YuF, Voloshyna LO. [Peculiarities of lesions of the hepatobiliary system in patients with type II diabetes]. Bukovynskyi medychnyi visnyk. 2008;12(4):126-130. Ukrainian.
Anstee QA, Day CP. S-adenosylmethionine (SAMe) therapy in liver disease: A review of current evidence and clinical utility. Journal of Hepatology. 2012;57(5):1097-1109.
Levytskyi VA, Zhurakivska OIa, Miskiv VA, Zaiats LM, Petriv RB, Yakymiv YuM, Hnatiuk RZ, inventors; Levytskyi VA, Zhurakivska OIa, Miskiv VA, Zaiats LM, Petriv RB, Yakymiv YuM, Hnatiuk RZ, assignee. The method of modeling diabetes type 1 in animals of different ages. Ukrainian patent UA 201101566. 2011 Sep 26. Ukrainian.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.