Особливості вікової динаміки мікроструктури молочних залоз
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2023.2.05-11Ключові слова:
молочна/грудна залоза, мікроструктура, вікова інволюція, залозистий компонент, фіброзна тканина, жирова тканина, протоково-часточкові зміни, морфологічна діагностика.Анотація
Актуальність. У рейтингу найчастіше маніфестованих патологій серед жіночої популяції в світі сьогодні чільне місце належить патологічним процесам молочної (грудної) залози. Оскільки частота їх розвитку у жінок різних вікових груп сягає 70-75% і має стійку тенденцію до зростання, проблема їх ранньої діагностики є сьогодні особливо актуальною. Остаточна верифікація діагнозу патології молочної залози передбачає проведення гістологічного дослідження, що вимагає досконалого знання особливостей та варіантів нормальної будови молочної залози, яка з морфологічної точки зору характеризується винятковою варіабельністю будови та вираженістю і різноманітністю змін, пов’язаних з ростом і формуванням, лактацією, динамікою гормонального фону та віком. Мета: основною метою даного дослідження стало вивчення особливостей вікової динаміки мікроструктури молочних залоз. Методи. Для дослідження використано гістологічні препарати з архіву кафедри гістології, цитології та ембріології Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького. Гістологічні зрізи тканини молочної залози товщиною 5±1 мкм нанесені на високоадгезивні предметні скельця, висушені, депарафіновані та регідратованівідповідно прийнятих стандартів. Забарвлення – гематоксиліном та еозином. Препарати вивчали під мікроскопом UlabXSP-137TLED при різних збільшеннях та фотографували камерою XCAM 1080P. Результати. Вивчення гістологічних препаратів молочної залози жінок різного віку засвідчило, що сформована молочна залоза має складну неоднорідну протоково-часточкову будову. Структурні одиниці її функціонального (лактуючого) компонента вбудовані у строму, представлену фіброзною та жировою тканиноюв різній кількості та різному співвідношенні. Протоково-часточковий компонент формує сегменти або частки молочної залози, умовно розділені шарами сполучної тканини. Найбільш варіабельним компонентом у структурі залози є жирова тканина, що може бути представлена у різній кількості і мати різну локалізацію. Основним проявом вікових змін у структурі молочної залози є атрофія та зниження питомої частки залозистої тканини, що супроводжується зменшенням розміру та стисканням ацинусів, втратою пухкої колагенової міжчасточкової строми та заміщенням її однорідними щільними колагеновими волокнами з ділянками гіалінозу та фіброзу і множинними скупченнями адипоцитів. Фіброзні тяжі та масивні прошарки/скупчення жирової тканини займають до 90% об’єму залози. Підсумок.Вивчення структурних особливостей молочних залоз різних типів будови та закономірностей їх вікової фізіологічної інволюції дозволить оптимізувати діагностичні критерії вікових та патологічних змін у жінок різних вікових груп при проведенні гістологічного дослідження.
Посилання
Volos LI, Masna ZZ, Vasyliv MAL. [Bi-lateral synchronous and metachronous breast cancer: features of topography, etiology, pathogenesis, risk factors, diagnosis and prognosis]. Ukrainian Journal of Medicine, Biology and Sports. 2022;7(4 (38)):6-18. Ukrainian.
Kruk OYu. [The problem of combined diseases of the female reproductive system]. Visnyk Vinnytskoho natsionalnoho medychnoho universytetu. 2019; 23(4):733-739. Ukrainian.
Handziuk NM, Terenda NO. [Main trends and prognostic estimates of mortality and incidence of oncological pathology in women of reproductive age in Ukraine and Ternopil region.]. Visnyk sotsialnoi hihiieny ta orhanizatsii okhorony zdorovia Ukrainy. 2021;2(88):13-17. Ukrainian.
Hromova AM, Liakhovska TIu, Dobrovolska LM, Hromova OL, Baklanova OL. [Early diagnosis and prevention of benign breast diseases in obstetrician-gynecologist practice]. Svit medytsyny ta biolohii. 2012;3:76-80. Ukrainian.
Zhi H, Ou B, Luo BM, Feng X, Wen YL, Yang HY. Comparison of ultrasound elastography, mammography, and sonography in the diagnosis of solid breast lesions. J Ultrasound Med. 2007;26(6):807-15. PMID: 17526612. doi: 10.7863/jum.2007.26.6.807
Lu W, Schaapveld M, Jansen L, Bagherzadegan E, Sahinovic MM, Baas PC. The value of surveillance mammography of the contralateral breast in patients with a history of breast cancer. Eur J Cancer. 2009;45(17):3000-7. PMID: 19744851. doi: 10.1016/j.ejca.2009.08.007
Dubinina VH, Chetverikov SH, Zavoloka OV, Lukianchuk OV, Moroziuk OM. [Optimization of the algorithm for the diagnosis of benign breast neoplasms.]. Khirurhiia Ukrainy. 2013;4(48):89-92. Ukrainian.
Going JJ, Moffat DF. Escaping from Flatland: clinical and biological aspects of human mammary duct anatomy in three dimensions. J Pathol. 2004;203(1):538–44.
Love SM, Barsky SH. Anatomyofthenippleandbreastductsrevisited. Cancer. 2004;101(9):1947–57.
Rusby JE, Brachtel EF, Michaelson JS, et al. Breast duct anatomy in the human nipple: three-dimensional patterns and clinical implications. Breast Cancer Res Treat. 2007;106(2):171–9.
Schnitt SJ, Millis RR, Hanby AM, et al. The Breast. In: Mills SE, ed. Diagnostic Surgical Pathology. 4th ed. Philadelphia, PA: Lippincott, Williams & Wilkins; 2004:323–95.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.