Структурні особливості малих слинних залоз язика за умов комбінованого впливу харчових добавок в експерименті
Ключові слова:
харчові добавки, язик, слинні залози язикаАнотація
Актуальність. При певних умовах деякі харчові добавки чинять негативний вплив на стан органів травної системи. Морфо-функціональні зміни в малих слинних залозах різних типів при введенні в раціон харчових добавок вивчено недостатньо. Мета: вивчення в експерименті особливостей будови слизових і білкових малих слинних залоз язика після комбінованого впливу глютамат натрію, нітриту натрію, понсо 4R. в динаміці впродовж 4 тижнів. Методи: Дослідження виконано на 30 безпородних білих щурах. Тварини експериментальних груп додатково до стандартного раціону отримували комбінацію харчових добавок глутамат натрію, понсо 4R, нітрат натрію впродовж 1 і 4 тижнів. Тварин виводили з експерименту шляхом передозування тіопенталового наркозу. З препаратів язика виготовляли гістологічні мікропрепарати і напівтонкі зрізи за загальноприйнятими методиками. Результати. Середній діаметр кінцевих відділів слизових слинних залоз язика інтактних тварин склав 55,7±2,89 мкм. У залозах даного типу на частку паренхіми припадало 70%, а 30% становила строма. Середній діаметр секреторних відділів білкових слинних залоз язика інтактних тварин становив 32,25±3,59 мкм. На частку паренхіми в білкових слинних залоз язика припало 75,9%, відповідно строма становила 24,1%. Через 4 тижні після введення в раціон лабораторних тварин комплексу харчових добавок в слизових слинних залозах значно збільшилася відносна кількість паренхіматозного компонента 91,0±0,30% (p = 0,01), а стромального зменшилась 9,09±0,26% (p = 0,01). Мало місце збільшення середнього діаметра ацинусів 62,44±0,96 мкм (p = 0,01). У білкових залозах спостерігалася схожа тенденція. На частку паренхіматозного компонента припадало 86,3 ± 1,13%, на частку строми 13,67±1,13%. Середній діаметр ацинусів склав 29,63±0,96 (p = 0,03) мкм. Висновки. Введення в раціон лабораторних тварин комплексу харчових добавок (глутамату натрію, понсо 4R, нітрату натрію) впродовж 4 тижнів призводить до збільшення в слинних залозах язика відносної кількості паренхіматозного компонента, що відбувається за рахунок гіпертрофії кінцевих відділів. Описані процеси більш виражені в слизових слинних залозах язика, ніж в білкових.
Посилання
Мустафіна Г.М., Старченко I.I.,Кока В.М., Лукачіна Є.І., Черняк В.В. Сучасні уявлен-ня про вплив окремих харчових добавок на орга-нізм людини Актуальні проблеми сучасної ме-дицини: Вісник Української медичної стомато-логічної академії. 2021. Т.21, Вип. 1 (73). С. 194 -198.
Kris Gunnars. Are Nitrates and Nitrites in Foods Harmful? Healthline [updated Febr 10, 2020; cited 2020 Nov 24]. Available from: nitrates and nitrites harmfu https://www.healthline.com/nutrition/are
Сучасні погляди на функціональну мор-фологію слизової оболонки язика та її зміни за умов соматичних захворювань та впливу окрем-их екзогенних полютантів В. М. Кока, І. І. Стар-ченко, Г. М. Мустафіна, Н. В. Ройко Вісник про-блем біології і медицини. 2019. Вип. 3 (152). С. 27–30.
Сучасні погляди на функціональну мор-фологію та репаративні властивості печінки Г. М. Мустафіна, І. І. Старченко, В. М. Кока [та ін.] Вісник проблем біології і медицини. 2020. Вип. 2 (156). С. 43–48.
Структурная организация кровеносного русла языка крыс в норме В. Н. Кока, И. И. Старченко, Б. Н. Филенко [и др.] Актуальні про-блеми сучасної медицини: Вісник Української медичної стоматологічної академії. 2020. Т. 20, вип. 4 (72). С. 129–132.
Коржевский Д. Э. Основы гистологиче-ской техники Д. Э. Коржевский, А. В. Гиляров. СПб. СпецЛит, 2010. 95с.
Методики морфологічних досліджень [Багрій М. М., Діброва В. А., Попадинець О. Г., Грищук М. І.]. Вінниця Нова книга, 2016. 328 с.
Автандилов Г. Г. Основы количествен-ной патологической анатомии Г. Г. Автандилов. М. Медицина, 2002. 239 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.