Вплив ізоціануратного поліуретану, що містить цефазолін, на ступінь біосумісності в експерименті
Ключові слова:
ізоціануратний поліуретан, цефазолін, біосумісність, експериментАнотація
Актуальність. В зв’язку з поширенням інфікування уражень при ранах та опіках розробка та впровадження нових плівкових покриттів з вираженим антисептичним ефектом є актуальною задачею. Мета. Оцінка впливу ізоціануратного поліуретану з цефазоліном на клітинні реакції в сполучній тканині при імплантації в організм експериментальних тварин in vivo, а також випробування можливої гострої токсичної дії такого матеріалу з послідуючим визначення його біосумісності. Методи. З метою вивчення клітинних реакцій та оцінки біосумісності ізоціануратного поліуретану, що містить цефазолін була проведена імплантація полімерних зразків в організм експериментальних тварин. Також проводилося вивчення можливої здатності екстрактів з поліуретанових зразків з цефазоліном, викликати гостру системну токсичність за допомогою стандарту ДСТУ EN ISO 10993-11:2015 Біологічне оцінювання медичних виробів. Частина 11. Випробовування на системну токсичність (EN ISO 10993-11:2009, IDT; ISO 10993-11:2006, IDT). Результати. Проведено оцінку впливу ізоціануратвмісного поліуретану з цефазоліном на клітинні реакції оточуючих тканин при імплантації в організм експериментальних тварин та при проведенні випробування гострої системної токсичності, що дозволило визначити ступінь його біосумісності. Висновки. За результатами гістологічних досліджень зразки на основі ізоціануратного поліуретану що містили 5 мас. % цефазоліну мали найвищий ступінь біосумісності. Показано, що після дозування екстрактом з випробного матеріалу на основі ізоціануратного поліуретану що містили 5 мас. % цефазоліну жодна тварина не демонструвала значно більшої біологічної реактивності, ніж тварини після дозування контрольним середовищем та не відбувалася втрата маси тіла більш ніж 10%, що свідчить про відсутність гострої системної токсичності випробного зразка. Встановлено, що досліджені зразки є нетоксичними, біосумісними та можуть знайти застосування в медичній практиці.
Посилання
Galatenko NA, Rozhnova RA. [Biolog-icheski aktivnye polimernye materialy dlya mediciny]. Kyiv: Naukova dumka; 2013. 210 s. Russian.
Galatenko NA, Rozhnova RA, Kulesh DV, Andryushina OS, Demchenko IB. [Novij polimernij material prolongovanoi dii dlya likuvannya ran ta opikiv]. Dopovіdі NAN Ukraini. 2013; 6: 145-151. Ukrainian.
Kulesh DV, Stashenko KV, Narazhajko LF, Gricenko VP, Zakashun TE. [Doslіdzhennya bіo-degradacіi ta bіosumіsnostі polіmernih plіvkovih materіalіv z lіzocimom]. Vіsnik problem bіologіi і medicini. 2019; 3 (152): 131-137. Ukrainian.
Galatenko NA, Rozhnova RA, Kulesh DV, Vіsloguzova TV, Malec'kij AP, Bіgun NM. [Osoblivostі reakcії m'yakih tkanin і organіv cherevnoi porozhnini tvarin (krolіv ta shchurіv) na іmplantacіyu sintetichnogo polіmernogo materіalu na osnovі sіtchastogo polіuretanu z іmmobіlіzovanim al'bucidom]. Oftal'mologіchnij zhurnal. 2020; 6 (497): 30-37.
Galatenko NA, Kuliesh DV, Rozhnova RA, Gricenko VP, Narazhajko LF. [Ocіnka bіosumіsnostі іzocіanuratvmіsnih polіuretanіv z іfosfamіdom metodami in vivo ta in vitro]. Morfologіya. 2021; 15(1): 39-47. https://doi.org/10.26641/1997-9665.2021.1.39-47.
Gladir ІІ, Rozhnova RA, Nechaeva LYU, Primushko SO. [Rozrobka ta doslіdzhennya polіmernogo kompozicіjnogo materіalu z cefazolіnom na osnovі polіuretanu z іzocіanuratnimi fragmentami]. Polіmernij zhurnal. 2021; 3 (43): 214-225. https://doi.org/10.15407/polymerj.43.03.214.
Weis S, Kesselmeier M, Davis JS, Morris AM, Lee S, Scherag A, Hage S, Pletz MW. [Cefazolin versus anti-staphylococcal penicillins for the treatment of patients with Staphylococcus aureus bacteraemia]. Clinical Microbiology and Infection. 2019; 7 (25): 818-827.
Galatenko NA, Kuliesh DV, Gritsenko VP, Narazhayko LF. [Influence of the prolonged form of lysocyme in the composition of polyurethane implant on cells and tissues in vitro and in vivo]. Morphologia. 2021; 15(2):16-24. Ukrainian. https://doi.org/10.26641/1997-9665.2021.2.16-24.
Volova TG, SHishackaya EI. [Razrushae-mye biopolimery: poluchenie, svojstva, primenenie]. Krasnoyarsk: Krasnoyarskij pisatel'; 2011. 392 s. Russian.
European convention for the protection of vertebrate animals used for experimental and other scientific purposes. Council of Europe, Strasbourg; 1986. 53 p.
Sarkisov DS, Petrova YuL. [Mikroskopicheskaya tekhnika]. Moskva: Mediczina; 1996. 542 s. Russian.
Bagrij MM, Dibrova VA, Popadinecz OG, Grishhuk MI, authors; Bagriya MM, Dibrovi VA, editor. [Metodiki morfologichnikh doslidzhen: monografiya]. Vinniczya: Nova Kniga; 2016. 328 p. Ukrainian.
DSTU EN ISO 10993-11:2015 Bіologіchne ocіnyuvannya medichnih virobіv. Chastina 11. Viprobovuvannya na sistemnu toksichnіst' (EN ISO 10993-11:2009, IDT; ISO 10993-11:2006, IDT). Ukrainian.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.