Механізми морфогенезу крайового остеофітозу при остеоартрозі
Ключові слова:
остеоартроз, крайовий остеофітоз, капсула суглоба, метапластичний остеогенез, субхондральна кістка, неостеокластична резорбція.Анотація
Актуальність. Остеофітоз вважається типовою морфологічною, рентгенологічною та клінічною ознакою остеоартрозу будь-яких локалізацій та зазвичай розглядається як реакція субхондральної кістки на механічне перенавантаження внаслідок руйнування суглобового хрящу. Втім, масштабні епідеміологічні дослідження встановили зв'язок між остеоартрозом та низкою найпоширеніших серцево-судинних захворювань, а власні дослідження дозволяють зробити припущення, що руйнування суглобового хрящу є результатом порушення його трофіки внаслідок патологічних змін синовіальної болонки та субхондральної кістки. Ці відомості порушують питання про механізм формування (походження) крайових остеофітів. В свою чергу, визначення механізму розвитку крайового остеофітозу при остеоартрозі сприятиме розробці підходів до його попередження та лікування. Мета. Визначення суглобових тканин, в яких починається формація крайових остеофітів, та можливих причин цього процесу шляхом співставлення морфологічних змін суглобового хрящу, синовіальної оболонки та субхондральної кістки на доклінічних стадіях остеоартрозу. Методи. Проведені гістологічні дослідження суглобових тканин ампутованих за медичними показниками в ургентному порядку нижніх кінцівок 9 осіб у віці понад 50 років без діагнозу гонартрозу та видимих ознак крайового остеофітозу. Результати. В усіх зразках капсули колінного суглобу в зоні її прикріплення до субхондральної кістки виявлені множинні осередки метапластичного остеогенезу на тлі вираженого склерозу та гіалінозу артеріальних судин, а в самій субхондральній кістці – виражена неостеокластична резорбція. При цьому в суглобовому хрящі в цій зоні не виявлені будь-які патологічні зміни. Підсумок. Виявленні патологічні зміни капсули суглоба та субхондральної кістки на тлі збереженої структури суглобового хрящу дозволяють зробити припущення, що формування крайового остеофітозу починається в капсулі суглоба на доклінічних стадіях остеоартрозу при збереженій структурі суглобового хрящу як реакція на патологічні зміни субхондральної кістки та синовіальної оболонки викликана склерозом та гіалінозом судин капсули суглоба.
Посилання
Marshall DA, Liu X, Barnabe C, Yee K, Faris PD, Barber C, Mosher D, Noseworthy T, Werle J, Lix L. Existing comorbidities in people with osteoarthritis: a retrospective analysis of a population-based cohort in Alberta, Canada. BMJ Open. 2019;9(11):54-57. DOI: 10.1136/bmjopen-2019-033334.
Kolasinski SL, Neogi T, Hochberg MC, Oatis C, Guyatt G, Block J, Callahan L, Copenhaver C, Dodge C, Felson D, Gellar К, Harvey WF, Hawker G, Herzig E, Kwoh CK, Nelson AE, Samuels J, Scanzello C, Daniel White D, Altman RD, DiRenzo D, Fontanarosa J, Giradi G, Ishimori M, Misra D, Shah AA, Shmagel AK, Thoma LM, Turgunbaev M, Turner AS, Reston J. American College of Rheumatology/Arthritis Foundation Guideline for the Management of Osteoarthritis of the Hand, Hip, and Knee. Arthritis and Rheumatology. 2020;72(2):220–233.
Cai X, Yuan S, Zeng Y, Wang C, Yu N, Ding C. New Trends in Pharmacological Treatments for Osteoarthritis. Front. Pharmacol. 2021;1:17. DOI: 10.3389/fphar.2021.645842.
Watt FE, Wise EM. Osteoarthritis and associated comorbidities: new answers and more questions. Rheumatology. 2021;60(9):3966–3968.
Zherebkin VV, Shiyan DM, Borzenkova IV, Tkachenko PV. [Peculiarities of morphological changes of articular tissues in vascular diseases of the lower extremities]. MORPHOLOGIA. 2021;15(3):84 – 88. Ukrainian.
Pasquali Ronchetti I, Frizziero L, Guerra D. Aging of the human synovium: an in vivo and ex vivo morphological study. Semin Arthritis Rheum. 1992;21:400–414.
Collan Y. General principles of grading lesions in diagnostic histopathology. Pathol Res Pract. 1989;185:544 – 547.
Frizziero L, Georgountzos A, Zizzi F, Focherini MC. Microarthroscopic study of the morphologic features of normal and pathological synovial membrane. Arthroscopy. 1992;8:504–509.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.