Морфологічні зміни жовчного міхура у хворих на хронічний калькульозний холецистит на фоні цукрового діабету 2 типу
Ключові слова:
хронічний калькульозний холецистит, жовчний міхур, цукровий діабетАнотація
Актуальність. Жовчнокам’яна хвороба (ЖКХ) зустрічається у приблизно 15% дорослого населення. Щорічно кількість пацієнтів на ЖКХ зростає і кожне десятиріччя збільшується в 1,5–2 рази. На сьогодні хронічний калькульозний холецистит (ХКХ) є одним з найпоширеніших захворювань органів черевної порожнини. Мета: покращити результати лікування шляхом вивчення патогістологічних особливостей стінки жовчного міхура у хворих на хронічний калькульозний холецистит із супутнім цукровим діабетом. Методи. Проведено аналіз лікування хворих у відділенні малоінвазивної хірургії Івано-Франківської обласної лікарні. З метою вивчення вказаних особливостей провели морфологічне дослідження жовчних міхурів 73 хворих на хронічний калькульозний холецистит (І група) та 69 хворих на хронічний калькульозний холецистит із супутнім цукровим діабетом ІІ типу (ІІ група). Результати. Встановлено, що у хворих на ХКХ із супутнім ЦД достовірно частіше (у 33,3% хворих), порівняно з хворими на ХКХ (у 13,7% ), виявлялось тотальне ураження всього органу. При дослідженні ЖМ у хворих ІІ групи виявлено прояви запального процесу, вираженого склерозу, інфільтрацію слизової оболонки ксантомними клітинами, зменшення секреторної активності епітелію слизової оболонки, а також спостерігалась тенденція до зменшення у пацієнтів цієї групи розмірів ЖМ за рахунок склерозування. Для хворих І групи характерним було збільшення товщини стінки ЖМ за рахунок гіперплазії слизової та гіпертрофії м’язової оболонок. У досліджуваних нами хворих ІІ групи частіше зустрічалися множинні конкременти, порівняно з даними пацієнтів І групи. Висновки. 1. Хронічний калькульозний холецистит без супутньої патології в 1,8 разів частіше зустрічався у жінок, а у випадку супутнього цукрового діабету достовірної різниці між показниками у чоловіків та жінок не виявлено (р>0,05). 2. Середній вік прооперованих хворих на хронічний калькульозний холецистит зі супутнім цукровим діабетом був нижчим у порівнянні з показниками І групи хворих (54,7+15,4 років проти 61,2+13,2 років). 3. У хворих на ХКХ з супутнім ЦД на 13,9% частіше виявлялись множинні конкременти у просвіті ЖМ та на 57,5% частіше діагностовано хронічний гіпопластичний холецистит. 4. У стінці ЖМ хворих на ЦД та ХКХ при патогістологічному дослідженні виявлені явища різко вираженого склерозування слизової та м'язової оболонок, ліпідна інфільтрація з утворенням ксантомних клітин і зменшення секреторної активності епітелію складок слизової оболонки.
Посилання
Balabaj AA. [Structural organization of the gallbladder mucosa]. Visn. probl. biol. i med. 2006;2:174-177. Ukrainian.
Paneni F, Beckman JA, Creager MA, Cosentino F. [Diabetes and vascular disease: pathophysiology, clinical consequences, and medical therapy: part I]. Eur. Heart J. 2013;34:2436-2446. Ukrainian.
Satoh H, Koga A. Fine structure of cholesterolosis in the human gallbladder and the mechanism of lipid accumulation. Microsc. Res. Tech. 1997;39(1):14-21.
Lutsyk AJ, Yvanova KS, Kabak YuB, Chajkovskyj OD, authors. Gistologiya lyudyny [Human Histology]. Kyiv: Knyga plyus; 2003. 592 p. Ukrainian.
Kanikovskyj OY, Bondarchuk OI, Karyj YV, Babijchuk YV, Pavlyk IV. [Surgical tactics in the treatment of complicated forms of gallstone disease in elderly and senile patients]. Ukrainskyj zhurnal xirurgiyi. 2014;2(25):63-66. Ukrainian.
Shherbynina MB, Zakrevskaya EV, Korolenko AS, Lymar LY. [Cholesterosis and chronic cholecystitis: a comparative analysis of the state of the gallbladder wall]. Morphologia. 2007;3:94-100. Russian.
Morozov YA, Xomeryky SG, Jilchenko AA. [Ultrastructural changes in the mucous membrane of the gallbladder in case of cholesterol formation]. Gepatologiya. 2005;5:20-22. Russian.
Baig S, Biswas S, Das S. Histopathological changes in gallbladder mucosa in cholelithiasis: correlation with chemical composition of gallstones. Trop. Gastroenterol. 2002;23(1):25-27.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.