Ультраструктурна характеристика слизової та хрящів гортані щура на 7 та 14 добу експериментального опіоїдного впливу
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2021.3.89-95Ключові слова:
опіоїд, гортань, щур, слизова, хрящіАнотація
Актуальність і мета. Метою проведеного нами дослідження було вивчити ультраструктурну організацію слизової та хрящів гортані на сьому та чотирнадцяту добу опіоїдного впливу. Методи. Матеріалом для дослідження слугували статевозрілі, безпородні щури – самці в кількості 32-х тварин, масою 80 г, віком 4,5 місяців. Тваринам проводили ін’єкції препарату Налбуфін внутрішньо м’язово, 1 раз на добу в одному проміжку часу (10 – 11 годин ранку) впродовж 14 діб. Початкова доза Налбуфіну складала 8 мг/кг вподовж першого тижня, 15 мг/кг впродовж другого тижня, експериментального дослідження. Таким чином створювали умови хронічного опіоїдного впливу. Тварини були поділені на 3 піддослідні групи: (1– контрольна; 2– тварини, які отримували препарат 7 діб; 3– тварини, які отримували препарат 14 діб). Всі тварини містилися в умовах віварію і робота, яка торкалась питань догляду, маркування та всіх інших маніпуляцій проводилась із врахуванням питань біоeтичних норм. Перед проведенням забору некропсійного матеріалу тварину виводили з експерименту за допомогою диетилового ефіру. В якості матеріалу для ультраструктурного дослідження використовували слизову та хрящі гортані щурів. Ультраструктурні препарати готували за загальноприйнятою методикою. Результати. В результаті експериментального опіоїдного впливу наприкінці 7 доби нами було виявлено альтеративні зміни епітеліальних клітин різних відділів гортані, дисциркуляторні зміни в судинах власної пластинки слизової оболонки та підслизової основи, а також деструкцію хондроцитів гіалінових та еластичних хрящів. Гемокапіляри власної пластинки слизової оболонки та підслизової основи, особливо в ділянці шлуночків гортані та у підголосниковій ділянці, були розширені, з явищами сладжу еритроцитів. У власній пластинці слизової оболонки та підслизовій основі шлуночків гортані окрім переповнення еритроцитами гемокапілярів відзначали помірне накопичення перивазального транссудату. Наприкінці 14 доби експериментального опіоїдного впливу, виявлено, виражене ураження гемокапілярів, що супроводжувалось підвищенням проникності стінки судин. У збільшених просвітах гемокапілярів окрім плазми крові візуалізувались еритроцити. Відзначали розвиток дегенеративних змін ендотеліоцитів, що супроводжувались неоднорідним розширенням канальців гладкої та гранулярної ендоплазматичної сітки. Основна речовина сполучної тканини слизової оболонки та підслизової основи, особливо навколо судин була просочена транссудатом.
Посилання
Mamina OO. [Khimiko is a toxicological dosage of narcotic speech in the organs of the worms]. Zaporozhye medical journal. 2006;6:140-142. Russian.
Ovcharenko MS. [Opioid dependence: clinical and pathogenetic epidemiological, pathopsychological aspects, methods of treatment and prevention]. Narcology. 2013;19:5-10. Ukrainian.
Lelevich SV, Lelevich VV, Doroshenko EM. [Characterization of neurotransmitter systems of some structures of the brain pulp of rats with morphine abstinence]. Addiction issues. 2009;3:70-77. Russian.
Litvintsev BS. [Structural and functional changes in the nervous system in chronic opioid poisoning]. Psychiatry. 2003;(1):23. Russian.
Onysko RM, Paltov EV, Fik VB, Vilkhova IV, Kryvko YY, Yakymiv NA, Fitkalo OS. [Declaratory patent for an invention]. 2013. 76564. Ukrainian.
Glauert AM. Fixation, dehydration and embedding of biological specimens. American Elsevier. 1975;(1):207.
Stempac JG, Ward RT. An improved staining method for electron microscopy. J. Cell Biology. 1964;22:697-701.
Reynolds ES. The use of lead citrate at high pH as an electron opague stain in еlectron microscopy. J. Cell Biology. 1963;17:208-212.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.