Морфометрична характеристика слизової оболонки та хрящового компоненту гортані в нормі на різних термінах перебігу експериментального опіоїдного впливу та при відміні.
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2021.2.25-30Ключові слова:
гортань, морфометричні показники, норма, опіоїдний вплив, відміна, щурАнотація
Актуальність. Проблема неконтрольованого вживання препаратів опіоїдної групи є надзвичайно актуальною виходячи з даних вітчизняної та світової статистики яка висвітлюється у науковій літературі. Саме тому вивчення показників морфометричної характеристики слизової оболонки гортані при експериментальному опіоїдному впливі буде цікава як морфологам так і практичним оторінолярінгологам. Мета. Вивчити морфометричні показники слизової оболонки гортані в нормі на різних термінах експериментального опіоїдного впливу та при його відміні. Методи. Матеріалом дослідження слугували статево зрілі, безпородні щури – самці в кількості 61 ‑ а тварина, масою 80 – 135 г, віком 4,5 – 7,5 місяців. Гістологічні препарати готували за загальноприйнятою методикою. Всі морфометричні дослідження було проведено із використанням первинних (нередагованих) фотографій, зроблених на мікроскопі Meiji MT4300 LE, камера Canon EOS 550D об’єктив х100. Для оформлення таблиць та графіків було використано електронні таблиці MS Excel 2010. Всі статистичні обрахунки проводилися із використанням програмного забезпечення RStudio v. 1.2.5042. Результати. Таким чином, на перших тижнях опіоїдного впливу спостерігається збільшення товщини слизової надгортанника із максимальним значенням вже на 1-му тижні - 32.83±7.27 мкм, що пов’язане із розвитком альтеративних змін епітелію які були найбільш виражені на гортанній поверхні з наявністю ділянок невеликих периваскулярних набряків. Таке потовщення спостерігається до 4 тижня включно. На наступних термінах дослідження товщина слизової надгортанника зменшується, фактично, до значення контрольної групи із тенденцією до подальшого зменшення на заключному терміні експерименту. Однак це зменшення до рівня контрольної групи, скоріше, можна трактувати як прояв декомпенсації та розвиток дистрофічних змін слизової. Це припущення корелює із потовщенням слизової надгортанника у підгрупі відміни на 6 тижні до значення 32.29±7.03 мкм, що вказує на можливість відновлення слизової навіть після тривалого введення опіоїду. Підсумок. Впродовж всього експерименту на всіх термінах чітко прослідковувалася зміна морфометричних показників слизової оболонки гортані з ознаками хвилеподібного наростання та спаду. Більш позитивною була динаміка морфометричних показників після відміни опіоїдного анальгетика, що гіпотетично дає можливість припустити на процеси відновлення слизової навіть після тривалого введення опіоїду.
Посилання
Ulrich Vlrich Vinther M. [et al.] J. Am. Acad. Articular cartilage biology. Orthop Surg. 2003; 2: 421 – 430.
Eckstein F, Hudelmaier M, Puts R. The effects of exercise on human articular cartilage. Journal of Anatomy. 2006; 208(4): 491 – 512.
Paltov EV, Kryvko YuYa, Zhukovskyi VS, Fik VB, Vilkhova IV, Pankiv MV. Pathomorphologic changes in the retina layers at the end of the fourth week of effect. Deutscher Wissenschaftsherold. German Science Herald. 2018; 4: 36 –39.
Ivasivka HP, Paltov EV, Masna ZZ. [Characteristics of the structural components of the mucosa and cartilage of the larynx of rats are normal]. World Science. 2021;3 (64): 4 – 13. Ukrainian.
Ivasivka HP, Paltov EV, Masna ZZ. [Pathomorphological characteristics of changes in the structural components of the mucosa and cartilage of the larynx of rats at the end of the seventh day of the experimental opioid effect]. Science review. 2021;2(37). DOI: ttps://doi.org/10.31435/rsglobal_sr/30042021/7516 Ukrainian.
Onysko RM, Paltov EV, Fik VB, Vilkhova IV, Kryvko YuYa, Yakimiv NYa, Fitkalo OS, inventors; Danylo Halytskyi Lviv National Medical University. Method of modeling chronic opioid influence. Ukrainian patent. UA76564. 2013 Jan 10. G09B 23/28. Ukrainian.
Romeys B. [Microscopic technique]. Moscow. Medicine. 1953: 71 – 72. Russian.
Goralsky LP, Khomych VT, Kononsky OI. [Fundamentals of histological technique and morphofunctional research methods in normal and pathology]. Tutorial. Kind. III, corrected and supplemented. Zhytomyr: Polissya, 2015. 286 p. Ukrainian.
Abràmoff MD, Magalhães PJ, Ram SJ. Image processing with ImageJ. Biophotonics Int. 2004;11(7):36–42.
Schneider CA, Rasband WS, Eliceiri KW, others. NIH Image to ImageJ: 25 years of image analysis. Nat Methods. 2012;9(7):671–5.
Schindelin J, Arganda-Carreras I, Frise E, Kaynig V, Longair M, Pietzsch T, et al. Fiji: an open-source platform for biological-image analysis. Nat Methods. 2012;9(7):676–82.
R Core Team. R: A Language and Environment for Statistical Computing [Internet]. Vienna, Austria: R Foundation for Statistical Computing; 2020. Available from: https://www.R-project.org/
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.