Оцінка біосумісності ізоціануратвмісних поліуретанів з іфосфамідом методами in vivo та in vitro.
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2021.1.39-47Ключові слова:
імплантація, поліуретан, іфосфамід, біосумісність, гістологічне дослідження, метод культури тканинАнотація
Актуальність. Створення полімерних композиційних матеріалів з вираженою біологічною активністю, що здатні виступати як імплантати з місцевою пролонгованою дією іммобілізованої речовини можуть знайти широке застосування у медичній практиці. Мета. Вивчення клітинних реакцій оточуючих тканин експериментальних тварин на імплантацію полімерних композиційних матеріалів на основі ізоціануратвмісних поліуретанів з іфосфамідом, дослідження гістотоксичності отриманих матеріалів методом культури тканин. Методи. Матеріали імплантували в організм білих лабораторних щурів лінії Wistar. Клітинні реакції організму і можливі зміни структури випробних зразків після імплантації вивчали методом світлової мікроскопії шляхом аналізу гістологічних мікропрепаратів. З метою вивчення особливостей динаміки росту та розвитку фібробластичних елементів був застосований метод культури тканин. Результати. Проведені біологічні дослідження методами in vivo та in vitro дозволили оцінити дію впливу іммобілізованого іфосфаміду в структурі ізоціануратвмісних поліуретанів на клітинні реакції оточуючих тканин при імплантації в організм експериментальних тварин, а також вплив екстрактів з розроблених полімерних зразків на ріст культивованих клітин фібробластів щурів. Висновки. Встановлено, що імплантація ізоціануратвмісних поліуретанів з іфосфамідом призводила до розвитку інтенсивних клітинних реакцій в зоні розміщення імплантатів, насамперед реакції круглоклітинних елементів. Наявність іфосфаміду, ймовірно, впливала на проліферацію клітинних елементів, відбувалося інгібування регенераторних процесів на ранніх термінах дослідження та затримка формування зрілої сполучнотканинної капсули навколо імплантованих зразків. Методом культури тканин показано, що при внесенні екстракту з ізоціануратвмісних поліуретанів з іфосфамідом в середовище культивування, спостерігалася велика варіабельність клітинних форм, що призводило до появи макрофагоподібних елементів.
Посилання
Galatenko NA, Malanchuk VO, Rozhnova RA, Astapenko OO, Rudenchik TV. [Biologichno aktivni poliuretanovi kompozicziyi dlya endoprotezuvannya kistkovoyi tkanini]. Kyiv: Naukova dumka; 2020. 232 p. Ukrainian.
Volova TG, Shishaczkaya EI. [Razrushaemy`e biopolimery: poluchenie, svojstva, primenenie]. Krasnoyarsk: Krasnoyarskij pisatel`; 2011. 390 s. Russian.
Shtil`man MI. [Polimery mediko-biologicheskogo naznacheniya]. Moskva: Akademkniga; 2006. 400 s. Russian.
Wenshou W, Chun W. Polyurethane for biomedical applications: A review of recent developments. Woodhead Publishing Reviews: Mechanical Engineering Series; 2012. 115-151. https://doi.org/10.1533/9781908818188.115
Stuart L. Cooper Jianjun Guan. Advances in Polyurethane Biomaterials. 1st Edition; 2016. 718 р.
Gladir II, Kozlova GA, Narazhajko LF, Galatenko NA. [Rozrobka ta doslidzhennya polimernikh kompoziczijnikh materialiv medichnogo priznachennya z ifosfamidom na osnovi poliuretaniv z izoczianuratnimi fragmentami]. Polimernij zhurnal. 2020. 42 (2): 125-135. Ukrainian.
Bezuglyj PA, Bolotov VV, Griczenko IS, authors; VP Chernykh, editor. [Ot substanczii k lekarstvu: Uchebnoe posobie]. Kharkov: Zolotye straniczy; 2005. 1244 p. Russian.
European convention for the protection of vertebrate animals used for experimental and other scientific purposes. Council of Europe, Strasbourg; 1986. 53 p.
Sarkisov DS, Petrova YuL. [Mikroskopicheskaya tekhnika]. Moskva: Mediczina. 1996. 542 p. Russian.
Bagrij MM, Dibrova VA, Popadinecz OG, Grishhuk MI, authors; Bagriya MM, Dibrovi VA, editor. [Metodiki morfologichnikh doslidzhen: monografiya]. Vinniczya: Nova Kniga; 2016. 328 p. Ukrainian.
Serov VV, Shekhter AB. [Soedinitelnaya tkan (funkczionalnaya morfologiya i obshhaya patologiya)]. Moskva: Mediczina; 1981. 312 p. Russian.
Yaczenko VP, Galatenko NA, Pkhakadze GA. [Metod kil`kisnogo doslidzhennya rostu fibroblastichnikh klitin u kulturi` tkanini]. Czitologiya i genetika. 1984; 4: 280–284. Ukrainian.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.