Морфометричні та топографо-анатомічні особливості надпід'язикового трикутника передньої шийної ділянки у плодовому періоді онтогенезу людини
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2020.3.112-117Ключові слова:
внутрішньоутробний розвиток, плід, надпід’язикова ділянка, людинаАнотація
Актуальність. Вивчення особливостей просторово-часових перетворень та варіантної анатомії надпід’язикової ділянки (НПЯД), є актуальним напрямком морфологічного дослідження. Мета. З’ясувати динаміку особливості морфометричних та топографо-анатомічних змін надпід’язикового трикутника передньої шийної ділянки у плодів людини. Методи. Досліджено 61 препарат плодів людини 160,0-480,0 мм тім’яно-куприкової довжини (ТКД) (4-10-й місяці ВУР), серед яких 34 – чоловічої статі та 27 – жіночої. Застосовано комплекс методів морфологічного дослідження, який включав антропометрію, морфометрію, рентгенологічні методики, препарування, тривимірне реконструювання, статистичний аналіз. Результати. Встановлено, що передній кут НПЯД у чоловічої статі незначно зменшується впродовж плодового періоду ВУР, крім доліхоморфних об’єктів, у яких має тенденцію до збільшення із середини плодового періоду, тоді як у жіночої – майже не змінюється у мезоморфних об’єктів. У мезоморфних плодів чоловічої статі та доліхоморфних плодів жіночої статі передній кут НПЯД зменшується на 7-му місяці ВУР, тоді як у брахіморфних об’єктів жіночої статі – збільшується. Довжина бічної та задної меж, передньо-задня довжина та площа НПЯД мають тенденцію до зменшення у брахіморфних плодів чоловічої статі. У доліхоморфних плодів жіночої статі відбувається його зменшення до 6-го місяця ВУР з наступним зростанням до кінця плодового періоду розвитку. Нерівномірна часова динаміка змін цих морфометричних параметрів НПЯД спостерігається у доліхоморфниї плодів чоловічої статі та у брахіморфних плодів жіночої статі, де виявлене прискорене зростання на 6-му місяці ВУР та уповільнене – впродовж 7-го місяця розвитку. Підсумок. Критичними періодами морфогенезу НПЯД плодів людини – часом змін темпів росту ділянки залежно від статі та конституційного типу – є 6-7-й місяці ВУР, що може свідчити про формування в цей період варіантів будови, та є часом можливого виникнення вроджених вад шиї та щелепно-лицевої ділянки.Посилання
Begnoni G, Serrao G, Musto F, Pellegrini G, Triulzi FM, Dellavia C. Craniofacial structures’ development in prenatal period: An MRI study. Orthodontics & craniofacial research. 2018;21(2):96-103.
Bojchuk TM, Tsyhykalo OV, Kashperuk-Karpuk IS, Tovkach YuV. Embryology and Clinical Anatomy of the Neck. Chernivtsi: Meduniversity; 2016. 88 p.
Gamss C, Gupta A, Chazen JL, Phillips CD. Imaging evaluation of the suprahyoid neck. Radiologic Clinics. 2015;53(1): 133-144.
Ericsson R, Knight R, Johanson Z. Evolution and development of the vertebrate neck. Journal of Anatomy.2013;222(1):67-78.
Som PM, Laitman JT. Embryology, variations, and innervations of the human neck muscles. Neurographics. 2017;7(3):215-242.
Завалий МА, Плаксивый АГ, Балабанцев АГ. Тактика лечения больных с травматическими и воспалительными заболеваниями шеи. Клінічна анатомія та оперативна хірургія. 2014;3:45-47.
Горбатюк OM, Македонський IA, Курило ГВ. Сучасні стратегії діагностики, хірургічної корекції та профілактики вроджених вад розвитку у новонароджених. Неонатологія, хірургія та перинатальна медицина. 2019;9(4 (34)): 88-97.
Shimizu M, Weerawanich W. Sonographic diagnosis in the head and neck region: from an educational lecture presented at the 56th General Assembly and Annual Scientific Congress of the Japanese Society for Oral and Maxillofacial Radiology. Oral radiology. 2019;35(2): 101-126.
Elfeshawy MS, Aly WE, Abouzeid MA.. The Role of 3D & 4D Ultrasonography in Diagnosis of Fetal Head and Neck Congenital Anomalies. International Journal of Medical Imaging. 2019;7(4):81.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Morphologia
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.