Морфофункціональні особливості та сіалоглікани легень потомства самок щурів з гіперфункцією щитоподібної залози
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2020.3.85-91Ключові слова:
легені, щури, щитоподібна залоза, L-тироксин, лектиногістохіміяАнотація
Актуальність. За останнє десятиліття відзначено світову тенденцію до збільшення кількості хронічних обструктивних захворювань легень на 25 % у чоловіків і 69 % у жінок. Мета. Вивчити роль сіалогліканів за даними рецепторів лектину зародків пшениці (WGA) та морфофункціональні особливості легень потомства щурів, що розвивалося в умовах гіперфункції щитоподібної залози материнського організму. Методи. Експериментальне дослідження було проведене на потомстві 20 самок (10 контрольних, 10 дослідних) щурів лінії «Вістар». Впродовж 20 діб до покриття самки дослідної групи отримували препарат L-тироксин (Берлін-Хемі) у дозі 150 мкг/кг маси тіла. Після евтаназії шляхом передозування ефірного наркозу, в потомства контрольних і дослідних самок забирали легені на 1, 10, 20 та 40-у добу постнатального розвитку. Гістологічний матеріал фіксували в 4 % нейтральному формаліні, ущільнювали та заливали в парафінові блоки, виготовляли зрізи товщиною 5-7 мкм. Оглядові препарати фарбували гематоксиліном та еозином за стандартною методикою. Для виявлення сіалогліканів викокористовували лектин зародків пшениці WGA (Triticum vulgare) мічений пероксидазою, специфічний до DGlcNАc NeuNАc. Результати. На 1-40-у добу постнатального розвитку легені щурів інтактної групи мають типову морфологію, характерну для легень щура. На десяту добу постнатального розвитку у легенях потомства самок, що отримували L-тироксин візуально збільшується кількість альвеол, що вказує на інтенсифікацію морфогенезу легеневої тканини. Лектиногістохімічні дослідження показали, що на першу добу постнатального розвитку у легенях щурів інтактної групи рецептори сіалоспецифічного лектину WGA ідентифікувалися на поверхні війчастих клітин бронхіального дерева та ендотелії судин, тоді як у дослідній групі рецептори даного лектину констатували ще і у альвеолярних макрофагоцитах, котрі візуалізувалися значно частіше, ніж у легенях потомства щурів контрольної групи. Тоді як на 20-40-ту добу постнатального розвитку зменшувалась кількість макрофагів з наявністю сіалогліканів. Підсумок. Проведені дослідження показали, що в легенях потомства від самок, що отримували L-тироксин, спостерігаються процеси інтенсифікації розвитку структурних компонентів легень та поява альвеолярних макрофагоцитів з наявністю рецепторів сіалоспецифічного лектину WGA, кількість яких зменшується у процесі постнатального онтогенезу, що вказує на зниження імунних реакцій організму.Посилання
Antonyuk VO. Lektyny ta yikh syrovynni dzherela [Lectins and their resources]. Lviv: Kvart; 2005.554p. Ukrainian.
Divo M. Cote C, de Torres JP, Casanova C, Marin JM. Comorbidities and Risk of Mortality in Patients with Chronic Obstructive Pulmonary Disease. Am. J. Respir. Crit. Care Med. 2012; 186: 155–161.
Feshchenko YuI. Yashyna LO, Dzyublyk OYa. [Chronic obstructive pulmonary disease: etiology, pathogenesis, classification, diagnosis, therapy (draft national agreement): materials of the congress]. Ukrayinsʹkyy pulʹmonolohichnyy zhurnal. 2013;3(Dodatok): 7-12. Ukrainian.
Lutsik AD, Detyuk YеS, Lutsik MD, authors; Panasyuk YeM, editor. Lektiny v gistokhimii [Lectins in histochemistry]. Lviv: Vyshcha shkola; 1989. 144 p. Russian.
Malofiy LS. [Peculiarities and regularities of lectin receptor expression in the lungs of patients with chronic obstructive pulmonary disease in the stage of exacerbation and remission]. Morfolohiya. 2013;VII(3):87-93. Ukrainian.
Panʹkiv VI. [Influence of thyroid dysfunction on a woman's reproductive system, modern possibilities of phytotherapy]. Reproduktyvna endokrynolohiya. 2016; 1(27): 52-7. Ukrainian.
Parker GA, Catherine A. Picut-Atlas of Histology of the Juvenile Rat-Academic Press; 2016. 439 р.
Pasyechko NV, Hnat SV, Svystun II, Naumova LV. [The effect of subclinical hypothyroidism on a woman's reproductive function and the effectiveness of its correction]. Mizhnarodnyy endokrynolohichnyy zhurnal. 2015;1(65): 98–101. Ukrainian.
Roth J. Lectins for histochemical demonstration of glycans. Histochem Cell Biol. 2011;136: 117 – 130.
Sharon N. Lectins:Carbohydrate-specific reagents and biological recognition molecules. J Biol Chem.2007; 282: 2753–2764.
Varki A, Cummings RD, Esko JD, Freeze HH, Stanley P, Bertozzi CR et al. Essentials of glycobiology. (2nd edn). New York, USA: Cold Spring Harbor Laboratory Press; 2009. 29-178.
Yashchenko A, Pankevych L, Smolkova O, Strus Kh, Zastavnyy I, Lutsyk A. Glycoconjugates of rat lungs structural components according to lectin histochemical studies .Int. J. Adv. Res. 2016; 4(9):1993-2000.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Morphologia
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.