Порівняльна характеристика макрометричних параметрів спинного мозку людини у пренатальному періоді онтогенезу з плодами із мальформаціями
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2020.3.65-69Ключові слова:
пренатальний період, спинний мозок, мальформації, макрометричні параметриАнотація
Актуальність. Комплексне інтегроване дослідження спинного мозку людини у пренатальному періоді онтогенезу надасть можливість поглибити знання про механізми виникнення мальформацій та підвищити прогностичні дані, а також вірогідності їх корекції внутрішньоутробно у ранніх термінах гестації. Мета дослідження: встановити характерні ознаки відмінностей макрометричних показників спинного мозку людини у пренатальному періоді онтогенезу у порівнянні із плодами з вадами розвитку. У процесі дослідження використані наступні методи: анатомічні, гістологічні, імуногістохімічні, морфометричні та статистичні. Результати. Усі макрометричні параметри спинного мозку при досліджених мальформаціях є меншими від подібних показників своєї вікової групи. Так, параметри спинного мозку сіамських близнюків 17-18 тижнів відповідали параметрам плодів 14-15 тижнів без мальформацій. У аненцефалів 17-18 тижнів загальна довжина відповідала плодам людини 11-12 тижнів Довжина спинного мозку аненцефалів 20-21 тижнів фактично відповідала довжині спинного мозку плодів 14-15 тижнів, інші параметри – 11-12 тижнів. У плодів зі spina bifida 17-18 тижнів довжина спинного мозку відповідала 14-15 тижням, діаметр грудної частини – 9-10 тижнів, діаметр попереково-крижового стовщення – 8-9 тижнів. У плодів зі spina bifida 20-21 тижнів довжина спинного мозку відповідала також 14-15 тижням, величини довжини та діаметру шийного і попереково-крижового стовщень були аналогічні параметрам плодів 17-18 тижнів. У плодів із тератомами довжина спинного мозку відповідала плодам 14-15 тижнів. Підсумок. Макрометричні параметри утворів спинного мозку плодів людини із вищеописаними вродженими вадами відстають у розвитку у порівнянні з плодами без мальформацій відповідного вікового періоду онтогенезу. Виключення складають плоди людини з тератомами 17-18 тиж., де крім довжини спинного мозку всі інші параметри відповідають своєму віковому періоду.Посилання
Stepanenko AYu. [Dynamics of age-related changes in macroanatomic indices of cerebellum]. World of medicine and biology. 2011;2:47-9. Ukrainian.
Bahney J, Von Bartheld C. The cellular composition and glia-neuron ratio in the spinal cord of a human and a non-human primate: comparison with other species and brain regions. Anat. Rec. 2018;301(4):697-710.
Mavropulo TK, Bujalskiy OC, Ostromezka VM. [Ultrasound examination of spinal cord structures in premature infants]. Neonatology, surgery and perinatal medicine. 2011;1(1):50-2. Ukrainian.
Shkolnikov VS, Tyholaz VO, Holod LP, Stelmaschuk PO, Halunko GM. [Structure of causes of late abortions and stillbirths in Vinnytsia region for 2010-2014]. Current issues of medical science and practice. 2015;82:211-220. Ukrainian.
Stecenko TI. [Modern aspects of congenital anomalies of brain development]. Neuro News. 2008;1(6):17-25. Ukrainian.
Yuskiv N. High rates of neural tube defects in Ukraine. Birth Defects Res. A Clin. Mol. Teratol. 2004;70(6):400-2.
Maden M. Retinoids and spinal cord development. Journal of Neurobiology. 2005;10:726-738.
De Onis M, Habicht J-P. Anthropometric reference data for international use: recommendations from a World Health Organization Expert Committee. Amer. J. Clin. Nutr. 1996;64(4):650-8.
Volkov AE, Mihelson AF, Smirnova IV, Rymashevskiy AN. Cases of early ultrasound diagnostics of unseparated thoracopagus twins. Prenatal diagnostics. 2004;53(3):205-8.
Glenn O, Barkovich A. Magnetic resonance imaging of the fetal brain and spine: an increasingly important tool in prenatal diagnosis, part 1. AJNR Am J Neuroradiol. 2006;27(8):1604–11.
Glenn O, Barkovich A. Magnetic resonance imaging of the fetal brain and spine: an increasingly important tool in prenatal diagnosis, part 2. AJNR Am J Neuroradiol. 2006;27(9):1807-14.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Morphologia
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.