Морфофункціональні особливості сечового міхура щурів першого місяця життя.
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2019.1.62-66Ключові слова:
постнатальний онтогенез, сечовий міхур, лімфоцитиАнотація
Вступ. Актуальною проблемою медицини є захворювання сечовидільної системи та насамперед сечового міхура (20%). Велика кількість захворювань сечовидільної системи у дітей підліткового віку та дорослих виникають в період новонародженості чи навіть до народження дитини. Метою дослідження було визначити морфологічні особливості сечового міхура щурів у період раннього постнатального онтогенезу. Методи. Проводилось гістологічне дослідження сечових міхурів 24 щурів і математична обробка даних. Утримання і маніпуляції над тваринами проводили згідно з «Спільними етичними принципами експериментів на тваринах.» Морфометричне дослідження та мікрофотографування проводили за допомогою мікроскопу ZEIZZ з цифровою мікрофотонасадкою Axiocam 105 color. Кількісний аналіз результатів морфометричного дослідження проводили методами варіаційної статистики з використанням програми Excel і STATISTICA. Визначали середню довжину та товщину складки слизової оболонки, товщину уротелію, власної пластинки, середню кількість клітин-мігрантів в полі зору. Результати та підсумок. При вивченні структури стінки сечового міхура щурів 1 місяця життя, було виявлено збільшення товщини оболонок сечового міхура з досягненням максимуму потовщення до 30 дню життя. Також до цього часу добре виражене збільшення кількісного й якісного складу клітин імуноморфологічного комплексу у структурі слизової; було виявлено збільшення кількості судин мікроциркуляторного русла в структурі оболонок сечового міхура. Дані зміни, швидше за все, обумовлені зміною типу харчування щурят, так як з 14 по 21 добу відбувається перехід з молочного на природне харчування.Посилання
Burger M, Catto JW, Dalbagni G, Grossman HB, Herr H, Karakiewicz P. Epidemiology and risk factors of urothelial bladder cancer. European urology. 2013;63(2):234-41. doi: 10.1016/j.eururo. 2012.07.033.
European convention for the protection of vertebrate animals used for experimental and other scientific purposes. Strasbourg: Council of Europe.
Kozhemyakin YuM, Khromov OS, Filonenko MA, Sayfetdinova GA. Naukovo-praktychni rekomendatsiyi z utrymannya laboratornykh tvaryn ta roboty z nymy [Scientific and practical advice on the maintenance of laboratory animals and work with them]. Kyiv: Avitsenna; 2002. 265 p. Ukrainian.
Merkulov GA. Kurs patohistologicheskoy tehniki [Course of pathohistological techniques]. Leningrad: Meditsina; 1969. 203 p. Russian.
Lapach SN, Chubenko AV, Babych PN. [Statistical methods in medical-biological studies using Exel]. Kiev: Morion; 2000. 308 p. Russian
Kobzar AI, autor. Prikladnaia metematicheskaia statistika. Dlia inzhenierov i nauchnykh rabotnikov [The engineering mathematical statistics. For engineers and scientists]. Moscow: Fizmatlit, 2006. 816 p.
Avtandilov GG, author. Osnovy kolichestvennoy patologicheskoy anatomii [Fundamentals of quantitative pathological anatomy]. Moscow: Meditsina; 2002. 308 p. Russian.
Zidan M, Pabst R. Histological, histochemical and immunohistochemical study of the haemal nodes of the dromedary camel. Anat Histol Embryol. 2004;33(5):284-9.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Хитрик А.Й., Morphologia
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.