Морфофункціональні особливості серця щура при експериментальному інфаркті міокарда.
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2019.1.32-37Ключові слова:
експериментальний адреналін-індукований інфаркт міокарда, щури, морфогістохімічна характеристика, маркерні ферментиАнотація
Актуальність. Для кращого розуміння характеру інфаркту міокарда і процесів, що відбуваються в міокарді при цій патології, з метою розробки більш ефективних методів профілактики і лікування, необхідні подальші експериментальні дослідження. Мета дослідження полягала у вивченні морфофункціональних та гістохімічних характеристик серцевого м’яза щура в умовах експериментального інфаркту міокарда. Методи. Дослідження проводили на 20 зрілих самцях щурів лінії Вістар масою 180-220 г (5 контрольних і 15 експериментальних тварин). Гострий інфаркт міокарда індукували підшкірним введенням 0,1% розчину адреналіну в дозі 0,2 мл на 100 г маси тіла. Для моніторингу розвитку інфаркту міокарда визначали рівні аспартатамінотрансферази (АСТ), лактатдегідрогенази (ЛДГ) і креатинфосфокінази (КФК). Результати. Біохімічні дослідження показали значне підвищення активності АСТ, ЛДГ і КФК у тварин дослідної групи. Так, рівень АСТ зріс у 3,5 рази, ЛДГ – в 2,7 рази, КФК – в 2,3 рази порівняно з контрольною групою щурів. Через 48 годин після введення адреналіну за допомогою морфологічних досліджень було задокументовано місцеві дегенеративні зміни в кардіоміоцитах, включаючи набряк, пікноз ядер, дезагрегацію міофібрил і деструктивні зміни вставних дисків. В артеріолах було виявлено утворення лейкоцитарно-еритроцитарних тромбів та їх адгезію до ендотелію. Гістохімічні дослідження виявили знижену PAS-реактивність вставних дисків у поєднанні з посиленням PAS-маркування внутрішніх еластичних мембран артеріол, депозити PAS-реактивного матеріалу в ділянках локалізації некротизованих кардіоміоцитів, що прилягали до кровоносних судин. В адвентиції судин тварин експериментальної групи було також ідентифіковано накопичення депозитів сульфатованих глікозоаміногліканів. Висновок. Проведене дослідження продемонструвало значне підвищення рівня маркерних ферментів (AСT, ЛДГ і KФK) у сироватці крові тварин з адреналін-індукованим експериментальним інфарктом міокарда. Виявлене утворення лейкоцитарно-еритроцитарних тромбів, правдоподібно, викликало порушення кровопостачання з наступними дистрофічними змінами в кардіоміоцитах, що проявлялися руйнуванням вставних дисків, дезорганізацією міофібрил, накопиченням PAS-позитивного матеріалу навколо некротизованих кардіоміоцитів і сульфатованих глікозаміногліканів у адвентиції кровоносних судин.
Посилання
Biduchak AS, Shkrobanets ID, Leonets SI. [Epidemological peculiarities of the diseases of cardiovascular system in Ukraine and Chernivtsi region]. Bukovinian Medical Herald. 2013;17(3):100-103. Ukrainian.
Kovalenko VM, Kornatsky VM. [Implementation of the State program of fight against arterial hypertension in Ukraine]. Ukrainian Cardiological Journal. 2010;6:7-12. Ukrainian.
Steg PG, James SK, Atar D, Badano LP. ESC Guidelines for the management of acute myocardial infarction in patients presenting with ST-segment elevation: the task force on the management of ST-segment elevation acute myocardial infarction of the European Society of Cardiology (ESC). European Heart Journal. 2012;33(20):2569-619.
Babayeva AG, Shkandt TV, Chizh NA, Trofimova AV. Bulletin of Urgent and Reparative Medicine. 2012;13(1):11-5. Russian.
Mladenka P, Hrdina R, Bobrovová Z, Semecky V. Cardiac biomarkers in a model of acute catecholamine cardiotoxicity. Human and Experimental Toxicology. 2009;28(10):631-40.
Shkand TV, Chizh NA, Naumova OV, Sandomirsky BP. [Morphological characteristics of rat heart at experimental myocardium necrosis]. World of Medicine and Biology. 2013;3:19-23. Ukrainian.
Skrebov RV, Savchenko SV, Novoselov VP, Morozova AS. Histological assessment of myocardium at various options of experimental modeling of acute ischemia. Medicine and Education in Siberia 2016;3:10-6.
Kyyak YuH, Barnett OYu, Kovalyshyn VI, Kyyak YYu. [Correlation between clinical and cellular cardiology (clinical and ultrastructural studies)]. Lviv: Quart, 2012. 160 p. Ukrainian.
Gevorkian AG. [Experimental modeling of myocardial alterations: molecular mechanisms and possibilities of their corrections with natural bioactive compounds]. Armenian Biological Journal. 2017;69(2):24-33. Russian.
Rona G. Catecholamine cardiotoxicity. J Mol Cell Cardiol. 1985;17(4):291-306.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Надрага Б.О., Ященко А.М., Луцик О.Д., Morphologia
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.