Особливості кристалічної структури регенерату нижньої щелепи першого та четвертого поколінь білих щурів, які були піддані свинцевому отруєнню.
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2011.4.45-49Ключові слова:
регенерат нижньої щелепи, Pb-інтоксикація, гідроксиапатит, покоління білих щурівАнотація
В статті приведені результати рентгеноструктурних досліджень репаративного остеогенезу при переломах нижньої щелепи на тлі хронічної свинцевої інтоксикації 1-4 поколінь лабораторних білих щурів, виконаних на 72 лабораторних білих щурах-самцях з масою тіла 110-150 г. Метою даного дослідження стало вивчення стану кристалічних параметрів гідроксиапатита кісткового регенерату і незайманої ділянки нижньої щелепи при інтоксикації свинцем у тварин першого і четвертого покоління. Об'єктами дослідження ступеня кристалізованості гідроксиапатита були регенерати нижніх щелеп експериментальних тварин і ділянки нижньої щелепи кістки, максимально наближені до зоні репарації, висушені і подрібнені в агатовій ступці. Дані по мінеральному складу розглянутих кісткових апатитів отримані за допомогою рентгеноструктурного аналізу, проведеного на рентгенівському апараті ДРОН-3. Встановлено, що у тварин 1 покоління свинець активно накопичується в кістковій тканині, впроваджуючись в кристалічну решітку гідроксиапатита (із заміщенням кальцію), порушуючи тим самим процеси мінералізації. Показані зміни перебігу процесів кристалізації у тварин 4 покоління, що виявляються в порушенні упорядкування положення утворених кристалітів, які перебігають на тлі можливих генетичних порушень, викликаних постійною дією токсичного агента (свинцю).Посилання
Васильев А. Г. Эволюционно-экологический анализ устойчивости популяционной структуры вида (хроно–географический подход) / А. Г. Васильев, И. А. Васильева, В. Н. Большаковю – Екатеринбург, 2000. – C. 20-79.
Пальчик Н. А. Рентгенофлуорисцентный анализ, ренгенография и спектроскопия для исследования патогенных органоминеральных образований в живом организме / Н. А. Пальчик, Т. Н. Мороз // Спектрография, рентгенография и кристаллохимия минералов : мат. междунар. науч.-практ. конф. – Казань, 2005. - С. 194-196.
Изучение аппатита бедренных костей детей / А. Б. Барышев, Т. И Иванова, О. В. Франк-Каменецкая [и др.] // Минералогия и жизнь. – Сыктывкар, 2000. – С. 85-89.
Кораго А. А. Введение в биоминералогию / А. А. Кораго. – СПб. : Недра, 1992. – С. 176-181.
Франк-Каменецкий В. А. Руководство по рентгеновскому исследованию минералов // В. А. Франк-Каменецкий. - СПб. : Недра, 1975. — 396 с.
Данильченко С. Н. Структура и свойства аппатитов кальция с точки зрения биоминералогии и биоматериаловедения : [обзор] / С. Н. Данильченко // Вестник СумГУ. – 2007. - №2. - С. 33-58.
Кристаллическая фаза в составе регенерата нижней челюсти на фоне хронической свинцовой интоксикации и проводимой антитоксической терапии / С. О. Мостовой, В. С. Пикалюк, Е. М. Максимова [и др.] // Морфологія.— 2009. — Т. 3, № 1. - С. 50-56.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Morphologia
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.