Морфологічні перетворення в тимусі щурів при багаторазовій дії гравітаційних перевантажень і на фоні застосування фармакокорекції.
DOI:
https://doi.org/10.26641/1997-9665.2012.2.29-33Ключові слова:
морфологія тимуса, щур, гіпергравітація, глутаргінАнотація
За допомогою світлової та електронної мікроскопії вивчені морфологічні особливості тимуса статевозрілих щурів-самців лінії Вістар, яких щодня впродовж 45 діб піддавали 10-хвилинній дії гравітаційних перевантажень (9 g). Встановлено, що реакція тимуса щурів на багаторазову гіпергравітаційну дію в цілому виявляється гемодинамічними зрушеннями й інволютивними змінами лімфоїдної тканини у відповідності до загальної адаптаційно-компенсаторних реакцій органу на дію стресового фактору, що повторюється. Застосування глутаргіну в якості адаптогена при систематичній дії гравітаційних перевантажень забезпечує певний коригуючий ефект. Гіпергравітаційно-індуковані інволютивні зміни не прогресують, але не купіруються повною мірою.
Посилання
Григоренко Д. Е. Повторное воздействие гипергравитации на лимфоидную ткань селезенки крыс / Д. Е. Григоренко, И. Б. Краснов, М. Р. Сапин // Морфологические ведомости. – 2005. – № 1-2. – С. 12-14.
Ерофеева Л. М. Особенности цитоархитектоники тимуса крыс при повторном воздействии гипергравитации / Л. М. Ерофеева, И. Б. Краснов, М. Р. Сапин // Бюллетень экспериментальной биологии и медицины. – 2005. – Т. 140, № 8. – С. 218-221.
Ковешников В. Г. Функциональная морфология органов иммунной системы / В. Г. Ковешников, Е. Ю. Бибик. – Луганск : «Виртуальная реальность», 2007. – 172 с.
Морфологические исследования для оценки иммунотоксичности лекарственных средств [методические рекомендации] / Н. А. Волошин, В. К. Сырцов, О. Г. Кущ, Е. А.Григорьева / Под ред. Ю.Б. Чайковского. – Киев : Издательский комплекс Rank Xerox DocuTech―135, 2008. – 35 с.
Пат. 35792 Україна, МПК7 A61B 5/145. Спосіб корекції несприятливої дії гравітаційних перевантажень в експерименті / Пикалюк В. С., Кутя С. А., Мороз Г. О., Коняєва О. І.; заявники та патентовласники В. С. Пикалюк, С. А. Кутя, Г. О. Мороз, О. І. Коняєва. – № u200803985; заявл. 31.03.2008; опубл. 10.10.2008, Бюл. № 19 (2008).
Пащенко П. С. Изменения структуры поджелудочной железы после воздействия на организм гравитационных перегрузок / П. С. Пащенко, И. В. Захарова // Морфология. – 2006. – Т. 129, № 1. – С. 62-67.
Сапин М. Р. Иммунная система, стресс и иммунодефицит / М. Р. Сапин, Д. Б. Никитюк. – М. : Джангар, 2000. – 184 с.
Хоменко М. Н. Оценка переносимости перегрузок +Gz после моделирования 8-часового полета / М. Н. Хоменко, И. В. Бухтияров, Л. С. Малащук // Авиакосмическая и экологическая медицина. – 2005. – Т. 39, № 5. – С. 31-36.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Morphologia
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0), яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
Автори, направляючи рукопис до редакції журналу «Morphologia», погоджуються з тим, що редакції передаються права на захист і використання рукопису (переданого до редакції матеріалу, в тому числі таких об'єктів, що охороняються авторським правом, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці і т.п.), в тому числі на відтворення в пресі і в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорту та імпорту примірників журналу зі статтею Авторів з метою поширення, доведення до загального відома. Зазначені вище права Автори передають Редакції без обмеження терміну їх дії і на території всіх країн світу без обмеження.
Автори гарантують, що вони мають виняткові права на використання матеріалів, переданих до редакції. Редактори не несуть відповідальності перед третіми особами за порушення гарантії, надані авторами. Розглянуті права передаються до редакції з моменту підписання поточної публікації для публікації. Відтворення матеріалів, опублікованих в журналі іншими особами та юридичними особами, можливе лише за згодою редакції, з обов'язковим зазначенням повної бібліографічного посилання первинної публікації. Автори залишають за собою право використовувати опублікований матеріал, його фрагменти і частини для навчальних матеріалів, усні презентації, підготовку дисертації дисертації з обов'язковою бібліографічною посиланням на оригінальну роботу. Електронна копія опублікованій статті, що завантажується з офіційного веб-сайту журналу в форматі .pdf, може бути розміщена авторами на офіційному веб-сайті їх установ, будь-яких інших офіційних ресурсах з відкритим доступом.